КОГАТО ПОЛИТИКАТА И РЕЛИГИЯТА СЕ СРЕЩАТ В САЩ

КОГАТО РЕЛИГИЯТА И ПОЛИТИКАТА СИ СТИСНАТ РЪЦЕТЕ В САЩ

Камелия Базова

Пастори се молят в кабинета на Тръмп Господ да му даде сили във войната срещу Иран.
Изглежда смешно и ужасно цинично.
Да измиваш изцапаните си с кръв ръце убили ирански дечица в училище с християнството и да оправдаваш алчните си грабителски войни по света с религия наистина е върховен цинизъм!
Но в САЩ връзката между религия и политика е по-силна, отколкото в европейските държави (макар, че американците имат европейски корени).
Това идва от самата история на страната и от ролята на протестантството в обществото.
САЩ са основани до голяма степен от протестантски общности – пуритани, калвинисти, баптисти.
Те виждат новата държава като „избрана нация“. Тази идея е известна като
"американска изключителност".
Още първите президенти използват религиозен език. Например
Джордж Вашингтон говори за „божественото провидение“, а по-късно Ейбрахам Линкълн често използва библейски мотиви.
Затова религията става естествена част от политическия живот.
През 20 век се формира мощен блок от евангелски християни -баптисти, евангелисти и прочие.
Днес те са около 60–80 милиона американци.
Те често подкрепят Републиканската партия, защото
са социално консервативни,
против абортите са,
защитават традиционното семейство,
силно подкрепят Израел.
В политиката тази религиозна мобилизация започва силно през 80-те години с президента
Роналд Рейгън.
Много евангелски християни вярват в идеите на диспенсационализма.
Според тях
евреите трябва да се върнат в
Израел.
Те гледат на Израел като на част от библейско пророчество.
Събитията там са свързани с края на времената.
Това движение се нарича
християнски ционизъм.
Затова американските евангелисти често са дори по-произраелски настроени от самите американски евреи.
Президентът
Доналд Тръмп изгради много силна връзка с евангелските християни.
Около 80% от тях гласуваха за него.
Организират се молитвени събития в
Белия дом.
Има и съвет от религиозни лидери, както и
силна подкрепа за Израел.
В САЩ има много организации, които съчетават политика и религия.
Тези религиозни организации имат реално влияние върху Конгреса и Белия дом.
Така, че в Америка религията не е само лична вяра, а е
културна идентичност,
политическа мобилизация, а и
фактор във външната политика.
Особено когато става дума за Близкия изток и Израел.
И тук е редно да подчертаем, че има една много интересна и малко известна връзка между американската религиозна култура и геополитиката на Близкия изток.
Тя се върти около идеята за Армагедон.
Думата идва от книгата
"Откровение на Йоан' в Библията.
Там се говори за последна битка между силите на доброто и злото на място, наречено Армагедон.
Според много евангелски тълкувания събитията ще изглеждат приблизително така-
евреите се връщат в
Израел,
възстановява се еврейската държава,
после избухват големи войни в Близкия изток и
настъпва последната битка – Армагедон.
Следва Второто пришествие на Христос.
Затова някои религиозни групи виждат всяка криза в региона като знак за „края на времената".
В САЩ има милиони вярващи за които
съществуването на Израел е част от Божия план и
всяка заплаха срещу Израел трябва да бъде спряна.
Те смятат, че американската политика трябва да подкрепя Израел.
Това е основата на т.нар. християнски ционизъм.
Някои влиятелни пастори
учат, че събитията в Близкия изток са част от библейския сценарий.
Тези групи активно
лобират в Конгреса,
организират митинги и
влияят на изборите.
Например когато президентът
Доналд Тръмп призна Йерусалим за столица на Израел през 2017 г., това беше приветствано именно от евангелските групи.
За тях това беше изпълнение на библейско пророчество.
Някои от тези религиозни интерпретации казват, че в края на времената
огромна част от човечеството ще загине
в Армагедон и ще има глобална война.
Но въпреки това много вярващи гледат на тези събития не като катастрофа, а като изпълнение на Божия план.
Тази религиозна култура обяснява защо в САЩ
външната политика често има морален и библейски език.
Израел получава почти безусловна подкрепа, а
конфликтите в Близкия изток се възприемат и като духовна битка.
Тази реторика засилва усещането, че световната политика е почти космическа духовна битка.
Около четвърт от американците се определят като евангелски християни, а това са милиони избиратели.
Интересен парадокс е, че
САЩ са формално светска държава, но президентите почти винаги
се заклеват върху
Библията и
говорят за Бог в речите си,
участват в молитвени събития.
Например ежегодната
национална молитвена закуска
във Вашингтон събира политици, дипломати и религиозни лидери от целия свят.
Така че в американската политика често се преплитат
геополитика,
идеология и
религиозна култура.
Понякога те се смесват толкова силно, че външната политика започва да се представя почти като морална или дори библейска мисия.
Разбира се, геополитиката не се управлява от пророчества и библейски текстове.
Външната политика на Съединени американски щати се определя от суров прагматизъм и интереси - икономически и геополитически.
А да не говорим за "дълбоката държава", която едва ли се води от християнски хуманизъм.
За мен лично като православна вярваща християнка обаче е цинично как алчните и антиморални икономически и геополитически интереси на САЩ се оправдават с религиозни християнски символи. Този християнски месианизъм и самочувствие на Богоизбрана нация създават повече проблеми, отколкото да са източник на лек за света.
Когато си оцапан с "досиетата Епстийн", с кръвта на убитите над 150 ирански дечица, с толкова много войни по света и милиони жертви, в същото време да говориш за Бог и за Богоизбраност е наистина цинично.
Но има хора, които искрено вярват в това. Ето как политиката и религията понякога се смесват в нещо много опасно - в това да си повярваш, че ти си докоснат от Бога и че това, което правиш е единствено правилното, истинното и моралното!
Затова ето го и парадоксът- САЩ имат европейски английски корени, те са светска държава, но на практика като страна с протестантско естество често преплитат религията с геополитиката.
А това не винаги води до добри резултати.
Бедата, е че от тези не добри резултати страдат останалите хора в света.
Америка, ти ще бъдеш прекрасна и велика отново, ако престанеш да си вярваш, че си Богоизбран народ.
Не, ти просто си една от нас, една от всички човешки общности на Земята.
А аз като православна християнка вярвам, че Божията истина е да живеем в мир, разбирателство хармония и всеки да запази своите интереси и правото си на самобитно съществуване, без да налага волята си над другите!

Категория:

Comments

Всеки човек е Богоизбран
и се ражда по Божия план,
за да бъде човек обичлив,
а не звяр ненаситен и див
и така е Човекът щастлив!

Pages