НОВИЯТ ПОЛИТИЧЕСКИ СЕЗОН

НОВИЯТ ПОЛИТИЧЕСКИ СЕЗОН
щ
Автор: Камелия Базова

На Велика сряда на 12 април заседава тържествено 49-то ОНС.
Открива се новият политически сезон.
От тези избори разбрахме едно- че победител е партията "всички да си ходят" както пише анализаторът Петко Петков. Защото не гласувалите са 60% от българските избиратели и защото отбелязалите квадратчето" не подкрепям никого" са достатъчно брой хора за да пратят цяла партия в парламента.
Видяхме и този път изборна търговия, сгрешени протоколи, корпоративен и купен вот ,неграмотни председатели на СИК и уличени за купуване на гласове кандидат- депутати. Изборният алъш -вериш си върви, а народът е все по-очаян. Промяната и Демократична България въпреки обединението получиха със 70 000 гласа по-малко отколкото при самостоятелното си явяване на предишните избори.
Най-вероятната коалиция между ГЕРБ и ПП-ДБ е все по-малка. Отказът на ПП и ДБ да подкрепят правителство в мандата на ГЕРБ и с участието на ГЕРБ правят вероятността от съставяне на редовен кабинет в този парламент все по- малко вероятна.Социолигическите проупвания показват, че избирателите на ГЕРБ в по- малка степен са против коалиция с ПП и ДБ, докато избирателите на ПП и ДБ в много голяма степен не искат коалиция с ГЕРБ.
Според мен първият мандат няма да бъде успешен, поради отказът на ПП-ДБ да подкрепят кабинет в мандата и с участието на ГЕРБ. Истинският шанс за редовен кабинет е във втория мандат. За да получат подкрепа от ГЕРБ обаче от ПП-ДБ трябва да предложат експертен кабинет от експерти, а не от политици в който да участват и експерти от ГЕРБ за да получат трайна подкрепа от първата политическа сила. Третият мандат на когото и да бъде даден е почти невъзможно да бъде съставено правителство, защото трудно ще получи подкрепа от останалите политически сили в парламента.
Новината от тези избори е нарастващият брой гласове за Възраждане.
Новина е и влизането на ИТН отново в парламента на мястото на излязлата Български възход.ИТН нямат ясен идеологически профил, нито пък разполагат със стабилен твърд електорат.За това смятам, че вотът за ИТН е класически пример за протестен вот.
За съжаление БСП бележи отново, макар и лек спад и получи пето място. Но столетницата плаща за вътрешно- партийните разпри и за участието си в коалиционното управление с десните и русофобски ПП и ДБ, пратили и зад кулисно оръжие за Украйна, въпреки забраната на тогавашния парламент за което БСП се пребори. Макар че се прие компромисния и може би нежелан за БСП вариант за "военно-техническа помощ за Украйна". Въпреки всичко столетницата направи много за да укроти русофобските напъни на десните си коалиционни партньори. И въпреки факта, че БСП успя да реализира мащабна социална политика чрез участието си в коалиционното управление, която после й бе присвоена.
Но за съжаление, столетницата плаща за неща за които не носи пряко вина.
Като ляво мислещ млад човек смятам, че са прибързани оценките за края на столетницата.
Социолозите направили разбивка на вота за БСП показват следните резултати-гласувалите за БСП на миналите избори, от тях 83% са препотвърдили вота си за столетницата. По равен брой проценти от подкрепилите БСП на предишните избори, на тези избори са отишли към коалицията ПП-ДБ (може би защото ПП присвои социалните постижения на БСП) към Левицата (логично) и към Възраждане (също обяснимо).
Но въпреки всичко вярвам, че БСП ще възкръсне като птицата феникс, защото е част от българската политика сега, но и от българската ни нова история. Защото е една от малкото свестни партии, които предлагат смислени и разумни неща. Една от малкото партии, която е за мир и срещу участието ни под каквато и да е форма във войната в Украйна.
Няма друга партия в България, която да избира лидер на преки избори от партийните си членове и да е въвела мандатност.
Ето сега над 130-годишната лява партия ще обсъжда новата си програма със своите партийни членове и ще се допита до тях за това с кого да се коалира.
Посочете ми друга такава демократична партия в България.

Аз предварително заявявам като член на БСП, че смятам че партията не бива да се коалира повече с ПП и ДБ, защото нямат общо като програма, като ценности. БСП се коалира тогава с тях по силата на числата на изборните си резултати. Спомняме си че в предишни парламенти БСП беше изолирана и несправедливо причислена към статуквото, въпреки че тя се бореше с 12 годишното управление на ГЕРБ,когато другите анти- герб борци ги нямаше. ПП се прояви като модерна партия не страдаща от пещерен антикомунизъм присъщ на другите ни десни формации. ПП покани и БСП тогава на преговорите за коалиция и БСП нямаше как да откаже в името на заявената цел срещу корупцията и анти-герб модела.Въпреки участието си в дясно управление столетницата проведе и мащабна социална политика, която после й бе присвоена. Логично след всяко управление следва спад в резултатите на партиите и това се вижда и в резултатите на ПП,ДБ,БСП. Сега на столетницата й трябва време за да се занимава със своите вътрешни проблеми и да си стегне редиците, да се консолидира и да се подготви за предстоящите местни избори. Въобще не й трябва на БСП да влиза в управлението. Без друго е пета политическа сила.Тя може да предлага своите социални политики и да защити интересите на избирателите си и без да бъде част от управлението. Също така смятам че Столетницата не бива да подкрепя правителство нито в мандата на ГЕРБ, нито с мандата на ПП и ДБ, защото и без гласовете на БСП само с първите две политически сили е достатъчно да се състави мнозинство за кабинет. И най-важното- защото БСП няма нищо общо с тези русофобски десни партии. Има тотално разминаване по отношение на въпроса за войната в Украйна и влизане в Еврозоната.
Но да видим какво ще стане.
Хайде сега на новото политическо риалити.
Парламентарният живот започна. Най-големият въпрос е най-сетне ще се състави ли редовно правителство или ще тръгнем на 6- ти предсрочни парламентарни избори през юли, а може и седми на есен заедно с местните. И така до безкрай!
Има ли решение тази политическа криза в България!?
Вариантите са много, но явно няма( с малки изключения) политици които да мислят по-дълго от един мандат и да гледат по-далеч от носа си. Няма дългосрочна визия за политика. Няма елементарно мислене за държавата. Повтаря се само и единствено "евроатлантически ценности"" влизане в Шенген, в Еврозоната и оръжие( евентуално и жива сила) за Украйна" Тези " евроатлантически ценности"нито ще ни нахранят, нито ще ни облекат, нито ще ни възродят икономически и социално родината!
Трябва да се мисли дългосрочно за напред. В много мои статии съм писала, че трябва да има Нацоинална стратегии за развитието на България за 20- 30 години напред- каква икономика, селско стопанство, индустрия високи технологии и т.н.
ще развиваме. Бяхме една развита индустриална страна по времето на социализма. Колкото и да хулим този режим, колкото и да го обявяваме за "престъпен" в абсурдни закони , факт е че по времето на социализма България постигна високи върхове в своята модернизация и индустриализация, че това беше метод за ускорена модернизация на страната и това е безспорен научен факт, признат и от много западни социални учени. И в прехода тази индустриална база, ресурси и капацитет, активи бяха разграбени и унищожени.И нито един осъден политик за този криминален несправедлив преход. Резултатите от него виждаме сега. Най- бедната и корумпирана държава в ЕС, най-голямото социално разслоение. Широката средната класа от времето на социализма( 99%)се стопи. Така е не само у нас. Така е навсякъде в Европа. С абсурдните анти-руски санкции Европа са самоубива и го виждаме по многобройните стачки, протести в големите европейски столици.Огромни компании в Германия фалират и напускат страната, защото нямат ресурси. ЕС отряза евтините си енергийни ресурси от Русия по поръчка на САЩ, които изнасят скъпата си газ на европейските си колонии. По повод войната в Украйна- абсолютен прокси- конфликт между САЩ / Западът срещу Русия . Това не е война на "лошата Русия срещу добрият Запад" не е война на" психопата Путин, който се е превърнал в Хитлер и ще завладее целия свят". Ясно е, че Русия защитава своите национални интереси, защото украинците извършваха укранацистки геноцид над руснаците в Донбас в продължение на осем години от 2014 след като Щатите спретнаха цветна революция в преврата в Киев. Американската дипломатка Виктория Нюланд известна с фразата си м****** й на Европа призна в интервю по Си Ен Ен казва, че Америка дала 5 милиарда долара за демокрацията в Украйна, но това не включвало Майдана( нали!?) Оставяме настрана въпросът за каква демокрация става въпрос. Виждаме на практика каква демокрация Америка направи в арабските страни по време на "арабските пролети". Режими в които царят хаос, разруха и тероризъм. Двойни стандарти навсякъде прилага световния стожер на демокрацията.И ние бедните българи нямаме държавници, а само повтаряме като папагали "евроатлантически ценности ".Апропо, в името на тези евроатлантически ценности сега Украйна прави дъмпинг чрез наложеният от Европейския съюз безмитен внос на украинско зърно.
Много им се иска на отвъд океанските бранители на демокрацията да успее да се състави евроатлантическото правителство, което да ни ангажира повече във войната в Украйна. Не че нямаме нужда от редовно правителство. Разбира се, че имаме нужда. Държавата е в безпрецедентна криза и липсата на редовен кабинет вече застрашава нормалното функциониране на страната. Какъв бюджет ще имаме за тази година, как ще се извършват елементарните плащания и как ще живее нормално българина.Да, определено има нужда най-сетне от редовно правителство. Но нямаме нужда от евроатлантическите напъни в услуга на САЩ и Запада. Нямаме нужда повече да даряваме оръжие на Украйна и не дай Боже да пращаме и доброволчески войски, които да се бият за "демокрацията и евроатлантическите ценности". Спомняме ли си как дадохме небето си на НАТО когато бомбандира против на Устава на ООН сърбите през 1999 г. и изби 6000 сърби между които и 2000 деца със забранени от международни конвенции касетъчни бомби с убеднен уран. Пак това се случи в името на демокрацията. И пак в името на демокрацията и евроатлантическите ценности се извършваха толкова не демократични неща. Ами какво се случва в Третия свят. В името на тези евроатлантически ценности в Третия свят неолибералната политика според анализатори приема форма на икономически тероризъм, която доведе до затваряне на предприятия, до обезсилване на законите в защита на трудещите се, до увеличаване на временната заетост и сиромашкия малък бизнес. Доведе до раздробяване на работническата класа и градското население, както пише Джеймс Петрас. Запада се превърна в основен носител на културни щампи, а културколаборационистите са тези интелектуалци на служба, които защитават класовото господство и имперската класова война. Прикрити зад фразата" за регионално сътрудничество" интелектуалците- приспособленци се нахвърлят върху работническата класа и националната памет и институции. Културното отчуждение на платените интелектуалци от истинските реалности е страничен резултат от господството на западния културен империализъм. Тези интелектуалци и политически елити поддържат банките, транснационалните корпорации и се сдобиват с голямо медийно влияние на държавно и местно ниво Подражавайки на Запада, те твърдо се придържат към принципите на състезанието между неравностойни участници. Отварят страната и народа си за безмилостната експлоатация в името на свободната търговия ". Това пише Джеймс Петрас за културимпериализмът и американизацията в Третия свят и Латинска америка. Сменете думата Трети свят и Латинска америка с думата България прибавете тук и "в името на евроатлантическите ценности" и чудесно ще опишем и нашата ситуация. Да важно е да имаме правителство, както писах по- горе. Над 100 десни български интелектуалци написаха писмо с молба за съставяне на правителство, което да защити "проевропейския път на България". Хубаво написано писмо. Защо ли то ми напомня на култур империализмът на интелектуалците- приспособленци, за които пише Петрас. С една дума ние сме си новия Трети свят. Бяхме втория свят през социализма, сега се сринахме. Бяхме на 27- мо място по степен на развитие в света, сега сме пак сред първите, но отзад напред.
Въртим се в безпирна въртележка на предсрочни избори. Тотална политическа криза.
Политици, опомнете се! Сформирайте правителство, но не какво да е !
Бъдете национално отговорни и стига с тези евроатлантически мантри! Те няма да възродят България, нито ще я нахранят, нито ще я развият. Напротив, ще я превърнат в още по-голям колониален придатък на евроатлантическата цивилизация. Защото да, аз искам да бъдем в Европа, но Европа на независимите държави, на свободата и разума. А не Европа на транснационалния неолиберален нов световен ред под милитаристското знаме на атлантизма и НАТО, палещо прокси- войни като тази в Украйна.
Не, благодаря на такъв нов световен ред.
За съжаление много малко партии у нас го разбират и уви, те
не получават достатъчно представителство в парламента. Народът ни спи, макар че има и признаци на събуждане. Дай Боже. Ето на 23 април отново ще се направи Втория поход за мира в страната. Нищо че медиите едва ли ще го отразят, както не отразиха и първия поход. Но трябва да се събудим най-сетне и да разберем че съдбата на България е в българските ръце. Няма да ни помогнат нито от НАТО, нито от ЕС, ако не си помогнем ние самите. Да спрем да търсим поредния спасител на поредните предсрочни парламентарни избори. Трябва да се спасяваме сами, защото трудните времена трябва да родят и мъдри политици и мъдър народ. Дай Боже да ги видим скоро на нашия политически небосклон!

Категория: