24 МАЙ В ЗАВЕТА И ВЕЧНОСТТА

24 МАЙ В ЗАВЕТА И ВЕЧНОСТТА

автор: Камелия Базова

Улисани в политическото злободневие на деня, не бива да забравяме, че наближава един светъл празник 24 май!
Духовните послания на този празник са непреходни и нетленни! "България е държавата на духа" казваше руският академик Дмитрий Лихачов !
Трябва да си го напомняме винаги- и не само на светлият празник на буквите! Трябва да го знаем и да го носим в сърцето си и да го доказваме непрекъснато и в личния си, и в социалния си, и в политическия си живот, защото и политиката и икономиката и духовността са части от една обща система. Те са скачени съдове и когато липсват морал и ценности и духовност, тогава не можем да очакваме добри резултати и в икономическата и политическата сфера. За мен лично като вярваща православна християнка най-важен е Духът, най-важни са ценностите и морала! Доста позагубени днес, не само у нас, но и навсякъде по света.... Моралът, ценностите и духовността западат, затова е време да си напомним за тяхната сила!
Наближава и подходящият повод за това -24 май!

24 май е уникален празник, непознат на друга култура. Празник на славянските букви, празник на Българската Просвета и култура, празник, който грее във всяко българско сърце. Независимо дали това ще са българите в Чикаго веещи Националния трикольор на фона на величествения химн "Върви народе възродени" или това ще са дечицата от детската градина и училището по време на тържество посветено на празника. Този ден е във всяко сърце българско!
Кирил и Методий произлизат от многочислено семейство. Майка им се е казвала Мария, а баща им -Лъв, който е бил високопоставен военен управител. Двамата братя се раждат в Солун- Методи е роден през 810 г. ,а Кирил през 827 г. В края на 9-ти век двамата братя са канонизирани като светци.
Според някои историографи в периода 854- 863 година е започнала работата на Светите братя по създаването на глаголицата . Макар, че Черноризец Храбър твърди в своята произведение "Сказание за буквите ", че рождената година на глаголицата е 855 година, когато двамата братя се намират в манастира" Свети Полихрон".Затова е прието обаче сред друга част от учените, че годината на създаването на славянската писменост е 855 година, като през останалото време на своя живот светите братя се занимават с духовна и просветна дейност превеждайки свещените християнски текстове.
Двамата братя заедно с малък кръг от техните ученици започват превод на основни християнски текстове от гръцки на славянски.
Светите братя Кирил и Методий са имали за цел да създадат свещена азбука- стъпвайки върху базата на християнските символи- кръст, кръг и триъгълник. Названието на азбуката "глаголица" идва от "глагол", което означава ".дума" . Така азбуката създадена от Светите братя се нарича понякога и "знаците, които говорят". В основата на Кирило-Методиевия славянски книжовен език е диалектът на солунските славяни, който е според учените по тип е източнобългарски близък до родопските говори. Огромният духовен подвиг на светите братя е създаването на славянската азбука и това ,че те отстоявали правото на българският език да стане един от свещените езици на който да се извършва богослужението. Така старобългарският език става четвърти свещен език заедно с еврейски, гръцки и латинския езици. Така чрез делото на светите братя българският език, славянската култура и книжнина остават завинаги в Пантеона на Европейската цивилизация!
Това което знаем от писанията на учените историци е, че огромна заслуга за това непреходно духовно наследство има и българският цар Борис 1 и неговите наследници царете- Симеон и Петър. Българският владетел радушно посреща тримата ученици на светите братя- Наум, Климент и Ангеларий,които достигат до българските земи, прогонени от Моравия. Знаем, че моравската мисия завършва не съвсем успешно и Методий умира през 885, а по-младият му брат Кирил доста по-рано през 869г. Прогонени от Моравия учениците им пристигат в България и много топло са приети от българския княз Борис 1, новопокръстен тогава и намират огромна духовна държавна, политическа подкрепа за своята книжовна и духовно-просветна дейност в българските земи. Именно благодарение на тази българска подкрепа и политика на свети цар Борис Първи- Покръстител и неговите наследници, българският език се утвърждава и в държавно- политически аспект като официален не само за България, а за други славянски народи!
Ето един пример от историята как когато духовността, науката и политиката работят заедно, постигат велики, чутовни успехи! Един урок, който трябва да научим днес!
Да не забравяме, че през 1980 година на 30-ти декември папа Йоан Павел Втори в своето "Апостолическо послание за безпримерно достойнство" обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа! А професор Аксиния Джурова казва, че в известен смисъл светите братя са изповядвали идеята за обединена Европа(разбира се, не в политическият, а в духовният смисъл на думата от гледна точка на тогавашния исторически контекст) именно заради духовния си подвиг и заради фактът, че благодарение на тях езиковата карта на Европа през 9 век се променя и двамата братя успяват да убедят Папата да приеме новият език. През 867 година в базиликата "Санта Мария Маджоре" Папа Адриан Втори тържествено освещава азбуката създадена от Кирил и Методий и книгите написани на нея. Така славяно българският език става официален, но не само в България, но и във всички православни славянски народи, като руснаци и сърби. През същия този 9 век след освещаването на българският език Папата нарежда в римските базилики да се провеждат тържествени богослужение на старобългарски . А днес кирилицата е третата официална азбука на обединена Европа наред с латинската и гръцката .На кирилица пишат около 200 милиона души в Европа! Безспорен е духовният, културният и цивилизационният подвиг и нетленно наследство, което оставят двамата братя! Наистина безпримерни в световната история!
По-късно Климент Охридски, наричан още "първият епископ на българския език" създава кирилицата наричана така в чест на Свети Кирил Философ.
Свети Кирил още от 16-годишен написва своето първо книжовно произведение "Похвала на Свети Григорий Назиански". Изявите на младият автор привлекли вниманието на императорският логотет Теокстист, който впечатлен от талантите на малкото момче настоявал Кирил да се обучава в Магнаурския лицей (840 г. ) в Константинопол- сърцето на Византийската култура и наука тогава. До 850 Кирил става утвърден културен деец доказал се в диспути и виден преподавател в Магнаурската лицей.Вероятно около 855 г. багдадският халиф отправя покана за религиозен диспут към византийския император Михаил Трети. Императорът изпраща свой представител ,а именно младият Константин Кирил философ.Младежът смайва своите опоненти с отличното си владеене на арабски и сирийски и демонстрира невероятни познания и по тънкостите на Корана, с което успява да осигури освобождаване на хиляди християнски пленници от арабски плен и транспортирането им до Византийската територия.
"Върви народе възродени!"
Този възторжен химн е изпълнен за първи път в Ловеч през 1901 година на 11 май. През 1902 година за деня на Българската Просвета и култура песента се запява от всички ученици във всички училища в България.
Но как всъщност се ражда този величествен химн?
15 май 1892 година- писателят Стоян Михайловски ,тогава преподавател по френски език в Русенската мъжка гимназия написва стихотворението" Кирил и Методий", публикувано като проект за Български всеобщ химн в списание "Мисъл".
През 1901 година учителят по музика в Ловешкото училище- Панайот Пипков написва и музиката на песента. Всъщност на Пипков било възложено да напише нова песен за учениците за наближаващият през 1901 година 11 май- празник на светите братя Кирил и Методий, но Пипков все отлагал, защото не намирал подходящ текст. Един ден обаче, забелязал че едно от децата в неговия час четяло стихотворение от една книжка.Учителят взима книжката и зачита. Преди да довърши четенето на стихотворението в главата му се ражда музиката, която изписва с тебешир на дъската!
Вдъхновението го е осенило свише!
Слава на светите братя Кирил и Методий! Поклон и честит 24 май!
България ще пребъдва напред във вековете,щом я има българската култура, българската наука, българската духовност и история!

А ето и какъв завет са оставили към нас светите братя Кирил и Методий- цитат от свещ.Йоан Карамихалев:

ЗАВЕТИТЕ НА СВ. БРАТЯ КИРИЛ И МЕТОДИЙ

свещ. Йоан Карамихалев

“Помнете вашите наставници,които са ви проповядвали словото Божие, и като имате пред очи свършека на техния живот, подражавайте на вярата им” (Евр.13:7).
Сред всеки народ Бог има Свои избраници – пратеници Божии в света, които да разпространяват светлината на Христовото учение и да просвещават своя народ. За българите такива избрани съсъди на Божията благодат са славянските учители и просветители, равноапостолите светите братя Кирил и Методий. Ако ние днес сме народ със своя култура, държава и история – то това дължим на равноапостолната дейност на светите братя и на техните ученици. Те изведоха нашия народ и цялото славянство от мрака на езичеството и религиозното невежество и ги насочиха в пътя на Христовата светлина.
Да си припомним днес, в деня, когато честваме тяхната памет, заветите на двамата братя. “Методие, брате! – тихо прошепва свети Кирил на смъртния си одър. – Ние с тебе бяхме като чифт волове, които орат една нива. Ето аз падам на браздата, рано свършвам своя ден. Ти я доизкарай!... Аз виждам в милата славянска страна Моравия хиляди старци, жени и деца; с мъка гледат те по пътя: няма ли да видят тебе, брате! Иди по-скоро при тях, сгрей ги с Христовата любов, просвети ги със светлината на православната вяра! Иди! Чрез тоя подвиг по-лесно можеш да се спасиш…”
Свети Методий изпълнил завета на брат си. Върнал се в Моравия. И продължил браздата. Но колко мъки и страдания претърпял! Наближил и неговия смъртен час. На Връбница, 885 година, той отива в храма, за да се прости със своите ученици и вярващия народ. Заветът му към тях бил: ”Пазете своята православна вяра – този безценен дар, донесен ни от небето чрез Божия Син – Иисуса Христа. Ако вярата ви е крепка, и вие ще бъдете силни; отслабне ли тя у вас, и вие ще отслабнете и ще станете плячка и роби на други народи. Пазете православната си вяра!”

Категория: