СВЕТЪТ И НИЕ
Камелия Базова
Евроатлантическият ни дневен ред ни настройва на русофобска вълна.
А България като славянска православна държава с дълбоки исторически, културни и духовни връзки с Русия под диктата на този дневен ред се държи неадекватно от гледна точка на нейните исторически и национални интереси. Европа също се държи неадекватно от гледна точка на своите интереси. Англосаксонският русофобски план за геополитическо господство ни включва в своята сфера, но това противоречи на собствените ни интереси. И това не може да осъзнае нашия политически елит, което е огромна беда.Именно това, което инстинктивно нашия народът знае и разбира, но което сателитното ни политическото управление не разбира, или не иска да разбере.
Да си припомним думите на Бисмарк:
"Нито един договор с Русия не струва дори хартията на която е написан. Не се надявайте, че веднаж възползвали се от слабостта на Русия вие ще получавате дивиденти вечно, руснаците винаги идват за своето. И като дойдат, не се надявайте подписаните от вас йезуитски съглашения да ви оправдаят. Затова с руснаците си струва да се играе или честно, или въобще да не се играе."
Патрик Смитьос е холандец, който от 15 години живее в България.
В статията си"Кой ще храни белият човек,той пише:
"Русия никога не е имала намерение да нападне България, нито пък да взриви ядрени централи в Украйна или да хвърлят атомни бомби. "Умните и красивите" се смяха преди три седмици на пенсионерите, които се убиха за олио, но за нас, и за всички останали бели хора на света, действително основната болка от войната в Украйна ще бъде това: цената на храната, на тока и въобще на цялото ни ежедневие.
Докато всички ходят с Украински знаменца и викат срещу Русия - аз пък да кажа, в този свръх-неудобен момент, че от години се чудя как е станало така, че от втората световна война насам налагат на западния човек убеждението, че 150 милиона Руснаци, от които 90% християни, са най-голямата заплаха за нашето съществуване. Мисля че коренът на тази война е именно в тази ужасна пропаганда, но нека да не предизвикам излишни спорове."
Ами да, прав е холандецът.
Нали НАТО се създаде с цел да възпира комунистическата имперска заплаха на СССР.
Така че Студената война продължава, с риск да стане гореща и да се превърне в не дай Боже ядрен Армагедон!
Затова Западът трябва да си припомни думите на споменатия Бисмарк" Знам хиляди начини да извадя мечката от бърлогата и нито един да я върна обратно".
Играейки си на руска рулетка с Русия чрез прокси войната в Украйна, ЕС во главе със САЩ дразнят руската мечка. изкарвайки я от бърлогата.
И това го признават и западни и американски политици и анализатори ( справка- чуйте речта на кандидата за Президент от Републиканската партия Боби Кенеди).
Обикновено, с малко изключения, анализите на войната в Украйна се плъзгат по пропагандната повърхност на обичайните мнения по темата изказвани по масовите медии.
Защо това е прокси война на САЩ срещу Русия? Защото тя не започна в края на февруари 2022 -ра, а много по-рано- поне осем години преди това. САЩ финансираха и организираха преврата в Украйна през 2014г. Оттогава украинските проамерикански режими извършваха геноцид през тези 8 години над рускоезичното население в Донбас, снабдени с американско и западно оръжие. Защото НАТО се разширяваше и ограждаше като тесен обръч Русия, въпреки устно заявените намерения след рухването на Берлинската стена, че НАТО няма да се разширява на Изток. Защото САЩ и ЕС в момента индиректно воюват с Русия, пращайки оръжие на Украйна( да не забравяме че войната е и бизнес и печалби за военно-промишления комплекс).
Защото Западът умишлено и високомерно не обърна внимание на нарушаването на Минските споразумения от страна на Киев, не обърна внимание на нацистките групировки избиващи руснаците в Украйна, не обърна внимание на исканията на Путин, защото по този начин САЩ искаха да вкарат Голямата мечка в капана на войната, за да се бият срещу нейната геополитеческа значимост, за да разделят Европа от Русия и да превърнат ЕС още повече в американски троянски кон- нещо, което виждаме че ЕС с усърдие изпълнява, самоубивайки се . В същото време САЩ хитро се измъкват от санкциите по заобиколни начини, за да не навредят на собствената си икономика.Така че това не е само един конфликт между Украйна и Русия, не е плод на "диктатора Путин превърнал се в Хитлер, който ще завладее цяла Европа и ще нападне и България, не е битка на цивилизованият Запад в лицето на САЩ и Европа срещу престъпната и авторитарна Русия, която с енергийните си ресурси иска да завладее Европа и целия цвят и да налага своя деспотски, сатанистки, хитлеро-путинистки режим, " както ни внушава западната пропаганда и нейните родни глашатаи.
Това е прокси война на САЩ и НАТО срещу Русия за преразпределението на света, с големи икономически, геополитически последици, в която ние българите явно заставаме пак на грешната страна на историята.
Какво ще се случи след тази война?
Ще се издигне ли нова желязна завеса между Запада и Русия?
Ще рухне ли американската световна хегемония?
Европейския съюз ще открие ли своите мъдри лидери ,които да го изведат от орбитата на Троянски кон на САЩ, да го еманципират военно-политически от отвъдокеанския хегемон и Европа да реализира собствена европейска геополитическа тежест в сътрудничество с Русия и Китай, което би било най-голямата заплаха за САЩ -нещо което американците се стремят на всяка цена да не допуснат и войната в Украйна е едно от средствата да не допуснат това, или Европейският съюз ще продължава да бъде придатък на Отвъд океанската империя?
Ще се върви ли към многополюсен свят и какъв икономически ред в света ще се установи?
Тази война всъщност не е ли сблъсък между Световният финансов Капитал, който в голямата си част е спекулативен, тъй като реалното му измерение надхвърля многократно стоковото покритие на световната икономика олицетворявана от САЩ и Запада, тоест от англосаксонският вариант на капитализма ,наречен неолиберален глобален капитализъм или гло бализация от една страна и от друга страна промишленият капитал, който генерира индустриализация и средна класа ,както е в Китай ,в Русия и в другите алтернативни на Запада сили?
Виждаме ,че Русия, Китай и силите около тях- БРИКС, ШОС се ориентират за изход от долара. Ако петродоларът рухне , какво ще се случи със световната икономика?
Петродоларът е в основата на американският икономически растеж и американския военно-промишлен комплекс. Виждаме че Арабския свят- Саудитска Арабия, Обединените Арабски Емирства - традиционните съюзници на САЩ запазват неутралитет в тази война и се ориентират икономически по-скоро към Русия, което е сигнал, че петродоларът ще отслаби хегемонията си.
Нека да не забравяме че Руската Централна банка обяви златно покритие на рублата от края на март 2022г. Залогът в тази война е голям. От една страна е възможността огромните ресурси на най-голямата държава в света- Русия да се съединят с напредничавите технологии на Европа и това да срине алкосаксонското световно господство и победа в Студената война. От другата страна е как САЩ да задържат своето геополитическо господство след рухването на Берлинската стена с цената на това да отслабят Русия, да я разделят от Европа, дори да я разпарчетосат на отделни държавици, каквито можем да видим са геополитическите планове на англосаксонски политици и теоретици, за да могат да удържат господство си.
Така че тази война има множество измерения, множество пластове и множества следствия.
Какво е мястото на България във всички тези процеси и как новите източноевропейски васали на НАТО и Запада и в наше лице ще изпълняват ролята на пушечно месо ( и буквално не дай Боже, и метафорично като жертва на нови санкции) в нови прокси войни на САЩ ?
Българското членство в евроатлантическите структури губи част от нашия суверенитет , но с остатъчният ни суверинитет трябва да действаме мъдро и отговорно.
Трябва да не реагираме емоционално, да не се водим по конюнктурата на войната и военните действия, а да мислим по-надълбоко
Кои са причините и факторите за възникването на тази война, какви са дългосрочните последици- икономически и геополитически от нея и как можем да намерим мястото на българските национални интереси в цялата тази сложна матрица?!
Нека вземем пример от Унгария -също членка на НАТО и Европейския съюз, която обаче не повтаря като папагал евроатлантическите лозунги на Вашингтон и Брюксел, а следва своите унгарски и национални интереси.
България няма абсолютно никакъв интерес да се включва като страна в конфликта, за разлика от Полша, например която има своят исторически обусловен и политически интерес да се включи за това и тя предлагане мироопазваща натовска мисия в Украйна ,защото Полша иска да си прибере западните 5 украински провинции и поляците имат своите исторически обосновани русофобски позиции. Други източно-е вропейски държави също имат исторически сантимент насочен срещу Русия и интерес да не подкрепят Руската мечка, но България няма абсолютно никакъв интерес да прави подобни действия.
Къде са нашите червени линии и приоритети, които да следват българските национални интереси?
Първосигналото
скачане срещу Русия не е в наш национален интерес-нито от икономическа, нито от историческа гледна точка.
Турция, Китай, Африка предлагат мирно посредничество А това трябваше да направи Европа., ако беше мъдра но тя се превърна в американски протекторат. Това трябваше да направи и България, ако ми имаше мъдри управници, защото като славянска православна държава на България най-много й отива да бъде посредник между Изтока и Запада, между Русия Европа и САЩ.
Уви! Много по-лесно е нашите политици да играят ролята на сателити, но дали това отговоря на българските и национални интереси, а те са мир и неутралитет и не намеса в този конфликт. Не не бутането ни в шамарите между великите сили!
Бедата е, обаче че управляващият ни елит, и по-точно дясната част от него, не го разбира!
Затова на 9 юли от 18:00 пред НДК българите отново се събират на поредния си Поход за мир на който отново ще се подпишат под Референдума за мир и суверенитет .
А вие политици трябва да се вслушате в народната воля, защото нали думичката "Демокрация" в която се кълнете и на която кръщавате партиите си произлиза от думата "демос" т.е. народ !?