Къде бяхме и Накъде отиваме?

КЪДЕ БЯХМЕ И НАКЪДЕ ОТИВАМЕ?

Камелия Базова

Като човек, който няма ясни и съзнателни спомени за времето преди 1989 г. изпитвам силно и по детски чисто любопитство към този период от развитието на Третата Българска държава.

България по времето на социализма е била наричана "Япония на Балканите "заради производството на микроелектроника и компютри. А през 1967-ма година в България се създава и първият електромобил "Пионер".
А знаете ли, че "дядото" на ксерокса е българин - академик Георги Наджаков.
Също българин е измислил и електронния часовник- това е изобретателят Петър Петров.

През 1961 се основава Български изчислителен център.

Създава се и първият български компютър- Електронната сметачна машина (ЕСМ) „Витоша“ от 1962г.

България по времето на социализма е имала най- силната електроника в соцлагера.
Била е на трето място в света по общ обем на производство на електроника след САЩ и Япония и на първо място в света по глава на населението в сферата на Ай ти сектора.
България по времето на социализма е била на трето място в Европа по износ на електроенергия.
Тогава нашата страна е произвеждала мощна промишленост, силно развито и модерно селско стопанство , силен ай ти сектор, мощна електроника, а по военно промишлен комплекс е била на пето място в света.

А сега в кои класации се намираме след 34 години преход ?
И какво всъщност представлява нашият евроатлантически цивилизационен избор?
И какво се крие зад справедливите лозунги за свобода и демокрация?

Ето например дясната ръка на Рейгън Дъг Бендоу казва, че тези които взимат решения сега във Вашингтон не са в състояние да управляват такава супер сила като САЩ и че западните и европейски политици са много глупави и с грешна преценка за геополитическите последици от своите действия.
А германска евродепутатка от "Алтернатива за Германия " Кристин Андерсен в интервю споделя, че в името на свободата в Европа се унищожава самата свобода и че не може в името на мултикултурализма да отричаш собствената си европейска и християнска култура.
Тя казва, че се прилага една по същество тоталитарна и глобална политика, която унищожава обществата, националните интереси и интересите на обикновените европейски граждани.
Германската евродепутатка казва, че във всички европейски държави се прилагат едни и същи глобалистки програми, а те унищожават свободата и европейската идентичност в името на красиви идеали, които на практика водят до точно обратното на желаните цели.

Европа стана жертва на загубата на собствената си геополитическа тежест и
идентичност.
Превръщайки се в Троянски кон на САЩ тя губи в икономически и политически аспект.
Прегръщайки нови глобалистки идеологии подкопаващи морални християнски ценности тя деградира и в духовно отношение.
А това е тъжно защото Европа е нашият и моят континент!

Като гледам в интернет в какво се превръща красивата столица Париж ми става мъчно...

Да, ние българите сме европейци и то не от 2007 година насам, а от 1345 години насам.

И погрешно е написаното в учебниците, че социализмът ни извади от Европа и ни отклони от Европейския път и от европейската цивилизация.
А това го пише и в закона от 2000 г., който обявява социализма за престъпен.

Интересно как е възможно с един закон от пет члена да обявиш със задна дата за престъпен цял един период от развитието на държавата си, в който твоята родина е била легитимна част от международният правов ред и е достигнала високо ниво в социално- икономическото и културното си развитие?

Тогава и колониализмът и робството и всички грехове на Запада са престъпни(но забележете не са обявени никъде за такива) и също изваждат тези европейски и западни държави от Европа.

Напротив , социализмът ни затвърди в Европа и чрез "1300 години България" и чрез Асамблея "Знаме на мира" и чрез развитата икономика и висок жизнен стандарт, което се признава дори и от западни изследователи.

За тези които обявяват социализма за престъпен режим който ни откъснал от Европа, нека им напомним ,че през 1971 година в България идва на посещение Маргарет Тачър, която тогава е била образователен министър.
Тя остава с изключително силно впечатление от високото ниво на българското образование и дори заявява желание Великобритания да взаимства опит и да развива сътрудничество със социалистическа България в сферата на образованието и културата.
След посещението си в социалистическа България в интервю пред Би Би Си Маргарет Тачър заявява:

"Трябва да призная, че ми направи удивително впечатление едно техническо училище в Стара Загора. Особено се учудих на голямата степен на сътрудничество между обучението в техническото училище и химическата индустрия. Машините в училището бяха набавени от заводите. Специалисти от заводите ходеха в училището, а възпитаниците на училището отиваха в заводите за специализация."

Край на цитата.

А какво е нивото на българското образование днес?

А какъв е профила на нашата икономика, стопанство, жизнен стандарт сега?

И какво постигнахме след членството си в Европейския съюз и НАТО?
Влизането ни в Шенген и еврозоната какво ще ни даде ?
Къде сме сега и къде бяхме по време на обявения за престъпен социалистически режим?
Разбира се, като всяка социално- икономическа и политическа система социализмът не може да бъде оценяван еднозначно.
Аз например като вярваща християнка не харесвам атеизма по времето на социалистическия режим.
Не харесвам и насилието и лагерите, въпреки, че Тодор Живков е човекът, който ги премахва.
И въпреки, че лагери и насилие и е имало и преди 1944-та, но това естествено не се пише в учебниците на децата днес.
Но в социален и икономически аспект е безспорно, че социализмът индустриализира и модернизира България и я направи една от най-развитите 30 държави в света!
А днес къде сме?
Закрихме ядрената си мощности, закрихме блокове на АЕЦ Козлодуй за да влезем в ЕС, при това работещи блокове.
Закрихме възможността за големи енергийни проекти по заръка на американски конгресмени.
Участваме в кръстоносния поход срещу Русия по геополитическа заръка на Отвъд океанския хегемон во главе с ЕС.
И така Европа са деиндустриализира, а ние сме нейния заден двор и продължаваме да бъдем .
Влязохме в частичен Шенген с цената на това на наша територия да върнем бежанци.
Не само това, но и ценностно и морално деградираме и осакатяваме поколенията с фабрикуване на преиначена история в учебниците, със заличаване на историческа памет, с рязане и унищожаване на антифашистки паметници и история. Каква е равносметката за тези 34 години преход?
И каква е оценката за онези оплювани 45 години социализъм?
Кой ще даде истинската оценка?
Може би историята е най-мъдра, но резултатите вече се виждат и хората с повече от една гънка в мозъка си могат сами да направят сравнение и да преценят, въпреки написаното в учебниците.
А пътят ни напред трябва да се чертае от мъдър политически Елит който да има дългосрочно и стратегическо мислене. Елит, който да начертае Национален план за развитие на Родината ни във всички сфери на икономиката, стопанството и социално икономическото развитие, за да спре ужасната криза и демографска катастрофа, която е настана през тези 34 години преход.
Но уви, нямаме такива политици, а ги имахме някого и то не съвсем отдавна...
Европа вече също няма такива политици от ранга на Де Гол, Аденауер!

Живеем във време на разместване на световните геополитически пластове и трансформация от еднополярния нелиберален глобалистки "край на историята" по Фукояма към макрозониране и многополярност.
Точно в този момент България и Европа се нуждаят от мъдри политически елити на кормилото, с които за съжаление не разполагат.

Затова е време е да върнем истинския смисъл на политиката, а той е тя да служи за социално- икономическото и духовно развитие и просперитет на народа и на държавите си, а не на скритите геополитически планове на шепа задкулисни наши и световни играчи.

Категория: