РАЗМИСЛИ ЗА СЪЕДИНЕНИЕТО И НЕЗАВИСИМОСТТА
Автор-Камелия Базова
Наближава 6 и 22 септември (а по средата между тях се е сгушил и отреченият 9 септември).
Денят на Съединението и Независимостта!
И България се тресе от колосална и безпрецедентна политическа криза.
Партиите се раздират и разпадат отвътре.
Държавата е зациклила в безкрайната центрофуга на поредица от предсрочни парламентарни избори.
Политическата и парламентарна система е в колапс и не може да осъществи основната си функция- излъчване на правителство.
И всичко това на фона на геополитически бури и войни в които вместо да заявим неутралитет и национално отговорна и балансирана позиция, ние отново сме изпаднали в познатата ни васална, слугинажна роля.
В нашата нова история има много периоди в които можем да се замислим доколко сме обединени и независими и какво означава съединението и независимостта
в този опасно навързан глобален неолиберален свят.
Но за каква независимост и съединение можем да говорим, когато провеждаме политика по дебългаризация!?
Не може да има Съединение и Независимост преди да се е родила Третата българска държава.
Но появата ни на европейската карта сегашните ни управници явно искат да да изхвърлим в коша, след като пожелаха да премахнат Трети март за да "изкоренят руското влияние в България "!?
Отдавна в учебниците по история пък пише че турското робство е било присъствие и нищо не се споменава за Баташкото клане. Явно българските опълченци и руските войни са просто едни терористи и сепаратисти - няма да се учудя ако това напишат някой ден учебниците ни по история!
Учебниците пишат още, че социализмът е най -лошият, най- черният период от нашата история, в който ние сме зависими от Съветския съюз и сме де факто сателит и съветска губерния.
А сега след 10-ти ноември 1989 г. заявяваме своята свобода и демокрация!
И така, по време на "престъпният" социализъм България била на 27-о място в света по стандарт на живот и е достигнала високи върхове в своето социално-икономическо развитие.
Мнозина ще викнат в хор "А 16-та република!?" Нека се знае ,че репликата на Живков за 16-та република бе с цел да бъде опипана почвата вън и вътре и тя е своеобразно уверение на лоялността на България към Съветския съюз и условие за да бъдат получени по-изгодни за страната ни ресурси и търговски отношения.
Тогавашния съветски ръководител също шеговито отвръща, че е по-добре България да си остане независима. Същият този Живков, който изрича репликата за 16-та република няколко години по-късно ще предложи България да стане член на Европейската икономическа общност( днес ЕС).
Ето доказателство за неговата политическа гъвкавост и мъдрост.
По време на социализма, въпреки че България е била сателит на Съветски съюз, не е допуснала на нейна територия да има съветски военни бази, а нейният лев е имал златно покритие.
Днес, когато сме независими и не сме сателит на никого ( дали?) у нас има американски военни бази, дори евроатлантици призовават да има и ядрени американски бази за да се защитим от лошата Русия.
Днес когато сме независими, българското ни злато се добива и изнася от чужди фирми навън.
Днес когато сме независими сме членове на един Евроатлантически съюз, който по същество е военно-политически съюз насочен срещу Русия.
И тук ще споделя нещо малко известно, а именно че в интервюто си с Карлсън Путин каза,че Русия е искала да бъде част от НАТО.
Още в началото на президенството си в интервю пред Би Би Си с Дейвид Фрост Путин споделя, че не изключва присъединяването към НАТО:
„ако и когато възгледите на Русия се вземат предвид като тези на равноправен партньор“.
Руският лидер тогава каза , че му е трудно да си представи НАТО като враг.
„Русия е част от европейската култура. И не мога да си представя собствената си страна в изолация от Европа и това, което често наричаме цивилизован свят.”
И сега в задачката се пита защо настъпи този разрив и защо НАТО се превърна в антируски военен съюз?
И защо Европа стана пуделчето на САЩ държавно чрез каишката на НАТО?
Е, и аз съм за Европа, но Европа на нациите, както мечтаеше генерал Де Гол.
За Европа, която да се откъсне военно-политически от зависимостта си от САЩ, и да има собствена геополитическа тежест. Европа, която да си сътрудничи и със САЩ и с Русия, а не да бъде Троянски кон на Вашингтон.
И какво стана с пакта НАТО- Русия?
Нали беше предвидено че и НАТО и Русия заедно ще се грижат за мира и сигурността на стария континент!?
Нали НАТО и САЩ обещаха на Горбачов че няма да се разширяват нито сантиметър на Изток за да стане възможно германското обединение и да изтегли Горбачов войските си от ГДР?
Защо САЩ реших още през 2008 че Грузия и Украйна трябва да влязат в НАТО?
Защо Алиансът се разшири до толкова че обгради Русия като обръч?
Защото САЩ превърна ЕС в свой фронт срещу Русия и НАТО в свой антируски военен пакт.
И България съответно става русофобска и при фронтова държава в бъдещи конфликти насочени срещу Русия.
Риск от Трета световна война има ако конфликтът в Украйна ескалира извън сегашните локални граници.
Ето сега Курската авантюра на Киев се оказа самоубийствена.
И на този фон Европа продължава да настоява не само за въоръжаване на Киев, но и за това далекобойните оръжейни системи да се използват дълбоко в руската територия включително и по цели в Москва, както настоява евро дипломатът Борел.
За щастие не всички европейски държави са съгласни с тази самоубийствена позиция на Европа.
Съветникът на Тръмп Макгрегър казва, че светът е уморен от САЩ и от тяхната финансова, военна и икономическа мощ.
Че хората и народите по света са се уморили да получават условия за да изтеглят заем от Световната банка.
Че хората не искат да им се казва какво да правят за да получат еди какви си помощи или каква външна политика да водят техните правителства.
В същото време хиляди израелски граждани тръгнаха на протест срещу Натаняху и водената от него война в Близкия изток.
Нашите медии непрекъснато ни осведомяват за войната на "сатрапа " Путин, но нито веднъж не са ни информирали за жертвите на войната в Газа- хиляди невинни жени и деца.
Истинският изход е мирни преговори и неутралитет на Украйна, но това Европейският съюз и НАТО/САЩ не искат, защото тяхната цел е прокси -конфликт чрез Украйна срещу Русия и нова Желязна завеса разделяща Европа от Русия .
Чрез прокси - войната си в Украйна САЩ решават много свои задачи.
Притискат Русия до стената, изтощават я военно и икономически, изолират я международно и я откъсват от Европа.
Отслабват Европа като геополитически конкурент, изсмукват ресурси от " старата дама".
Виждаме че анти руските санкции като бумеранг се връщат върху нас европейците, без да могат да засегнат Русия значително.
Европейските икономики са в спад.
Големи предприятия в европейски държави се закриват.
Европейски капитали бягат в САЩ. Това е чудесен начин американците да решат и проблема си с трилионния си външен дълг.
Една прокси-война с Русия изтощаваща Европа е идеална за тази цел.
И няма значение колко руснаци или украинци ще умрат.
Важното е помпането с оръжия на Украйна и печалбите за Военнопромишления комплекс да продължават.
Важно е Европа да затъва в един дълготраен прокси- конфликт.
Важно е Русия да бъде притискана колкото може по-дълго и всичко това се прави не заради интересите на Украйна.
Виждаме обаче, че в резултат на тази прокси- война режисирана от Запада се появява нещо ново- Русия се ориентира на Изток и на Юг.
Ето сега и Турция подаде заявка за членство в БРИКС.
БРИКС се въздига и разраства и се появява заявка за многополярен световен ред.
Така че войната в Украйна започнала не преди 2 ,а преди 10 години с цветната революция организирана от САЩ в Киев, ще предизвика ново геополитическо разделение в света.
И на коя страна ще бъдем ние?
То е ясно, но можем ли така както Турция и Унгария да водим една гъвкава геополитика, която да гарантира националните ни интереси?
Можеше през нас да минава "Турски поток" и той че щеше да се нарича Български, а не турски, но ние послушахме едни американски конгресмени и плюхме на националните си икономически интереси.
Можеше да построим още една електроцентрала "Белене", но ние решихме да подарим реакторите си на Украйна.
Можехме и да не прекратим и с руския петрол, за да бъдем геополитически коректни.
Но какво ще нанесе това на нашата икономика? Знаете ли например че Щатите продължават да търгуват с Русия в областта на урана и други стратегически стоки важни за промишлеността на Америка.
В същото време ние за да сме евроатлантически коректни трябва да сме и русофобски инструмент и така да скъсаме и всякакви връзки, включително икономически и енергийни с Русия независимо дали това ще се отрази негативно на нашата икономика.
Даже нещо повече.
За да сме още по -наведени и политкоректни трябва да започнем и символни войни за да изтръгнем всякакво руско влияние у нас, като премахнем Трети март и разрушим ПСА и да започваме да пренаписваме и учебниците на децата.
Европейският съюз като Троянски кон на САЩ стриктно следва насоките на Вашингтон, въпреки че това се отразява не добре на европейските народи.
Но Европейския Елит е част от световното еднополярно финансово- корпоративно икономическо господство, за което интересите на отделните народи нямат значение и за което грижите за националния суверенитет също са без значение.
Та нали Клаус Шваб в книгата си "Великото на зануляване"пише че новият инклузивен капитализъм ще намали разликата между бедните и богатите в света ( т.е. ще хвърлят трохи на бедните като универсален базов доход ) но в същото време ще унищожи националните граници. Защото националният суверенитет е пречка пред новият неолиберален глобален капиталистически еднополярен свят. Това е истината. Затова в днешни времена лявото и патриотичното е задължително да бъдат заедно.
И затова в днешният геополитически контекст левия патриотизъм не е оксиморон.
Днес когато сме независими икономиката ни е рухнала, стандартът на живот също, а населението ни е намаляло с 2 милиона и половина в сравнение с "лошият" социалистически период.
По време на "престъпния" социализъм България при Тодор Живков отстояваше националния си интерес и по отношение на Македония.
Живков реабилитира родолюбивата истина по македонският въпрос и въпреки натискът от страна на Съветския съюз и Тито не позволява България да признае македонско малцинство у нас, което е малко известен факт.
Значи "зависимия и продажен" социализъм и на "лошият" Тодор Живков, оказва се, отстоява българската патриотична и национална позиция по много теми, по които днес ние мълчим или позорно се предаваме под натиска на Вашингтон и Брюксел.
Днес, когато сме свободни и независими ставаме колония на неолибералната капиталистическа глобализация ръководена от световният евроатлантически хегемонен център, стараещ се да остане еднополярна световна сила под прикритието на галещи ухото и сърцето евроатлантически ценности като Свобода, Демокрация ( чудесно), но и Русофобия, Джендър идеология( това ли са новите ни ценности?).
Зад демократични фрази, зад фондации, медии по макиавелистки ехидно ни се усмихват военнополитически, геополитически интереси на Световния финансов банков неолиберален Елит, на който ние сме подчинени.
Днес когато сме свободни и независими дали сме единни и дали отстояваме общонационални позиция по важни политически теми като Македония, например.
Като сме самостоятелни и независими, дали сме в състояние да произведем мъдър политически Елит, който да начертае дългосрочна стратегия, национална доктрина за нашето развитие и възход за 30 години напред?
Като сме независими можем ли да водим балансирана външна политика в интерес на България, а не под натиск отвън ?
Днес когато сме независими дали се развиваме възходящо в социално-икономически аспект или затъваме в блатото на крадливият и криминален преход, който разграби и унищожи постиженията на социалистическата индустриализация и модернизация и 33 години произвежда мафия, корупция ?
Днес, когато сме независими знаем ли
доколко членството ни в евроатлантическите структури отнема нашия национален суверенитет и доколко оставя прозорец за геополитическа гъвкавост, която да гарантира националните ни интереси и която да бъде обект на общопартийно и национално съгласие, а не всяко правителство и новодошла власт да чертае собствени линии във външната и енергийна политика съобразно своите субективни лични предпочитания и филски и фобски позиции и натиск отвън.
Проблемът с независимостта е, че целият ни свят е оплетен в зависимостта на невидимите, подмолни, манипулативни глобални нишки на финансово- корпоративни икономически и геополитически интереси под чадъра на добре звучаща демократична фразеология.
Колко сме обединени и. независими днес и колко сме били преди и какво всъщност означава независимост?
Знаем ли Кои сме, Какви са нашите ценности и Накъде сме тръгнали ?
Дано поне някой ден се родят политици и българи, които да отговорят честно, достойно и независимо на тези въпроси!