35 ГОДИНИ СТИГАТ!

35 ГОДИНИ СТИГАТ!

Камелия Базова

Изпитвам по детски чисто и неподправено любопитство към времето преди 1989 година .
Купих си много книги на тази тематика, а и моят научен интерес е насочен там.

Разбира се, любопитни са ми спомените на моите родители, на моите баба и дядо, и по принцип на по-възрастните от мен хора за това време.

С интерес следя и старите български филми...

Още повече, че в учебниците този период е представен необективно и тенденциозно негативно.

А сега на фона на злополучният и криминален преход оценяваме позитивите на онова време .

И не, това не е носталгия на по-възрастните към тяхната младост и не е Раят на мързеливците, нито само време на терор и насилие, на лагери, каквито между другото имаше и преди 1944 г., както се опитват да ни го представят неолибералните ни коментатори и анализатори .

Това бе времето на позитивната свобода -" на свободата да" .

Да работиш, да учиш...

Да строиш и модернизираш, да индустриализираш своята Родина.

Защото социализмът бе метод на ускорено прескачащо векове индустриално и модернизационно развитие.

По време на социализма България е била наричана "Япония на Балканите" заради производството на микроелектроника и компютри, а през 1967 година България произвежда и първия електромобил "Пионер".
По време на " престъпния социализъм" произвеждаме и "Булгар- рено".

Още един малко известен факт е, че Тодор Живков се противопоставя на наследената денационализаторска политика по отношение на Македония и реабилитира родолюбивата българска истина по македонския въпрос.

Ето ви и още малко известни факти.

Тодор Живков не открива, а закрива лагерите.

На стр. 182 на своите "Мемоари" той пише, че:

"Те внесоха предложение в отечествено- фронтовското правителство за създаването им, а аз отмених това решение.
По мое предложение бе създадена партийно- правителствена комисия, която след подробно разследване потвърди ужасяващите сигнали.
Не друг, а именно аз настоях незабавно да бъдат ликвидирани лагерите в Ловеч и Скравена.
И това също е документирано, но разбира се, също се премълчава..."

Край на цитата.

Друг малко известен факт е ,
че репликата му за "16-та република" е опит за опипване на почвата- външна и вътрешна и опит за подмазване на Съветския съюз с цел получаване на по-евтини суровини и ресурси.
Тогавашният съветски ръководител също шеговито му отвръща, че е по-добре България да си остане независима.

Няма нито едно решение за подобно действие България да става република на Съветския съюз.

Много хора ще обвиняват Живков за Възродителния процес- вярно протекъл с много насилие и нарушаване на човешките права, но малко хора ще си спомнят за сепаратистките действия и за атентатите на турските терористи на гара Буново във вагона за майки с деца през 1985 г. в резултат на който загиват български деца и техните майки, за бомбите в кафе-сладкарница в хотел" Сливен", за бомбите на летище Варна осакатили две жени и така нататък.

В учебниците пише, че социализмът върнал развитието на държавата със сто години назад.
Това не е нищо повече от едно пропагандно твърдение.
Всъщност увеличаване на ролята на държавата се наблюдава по- интензивно изразено още след 1935 г..Комунистите запазват всички предприятия от царско време, като ги усъвършенстват и доразвиват. Довършват започналата и едва прохождаща модернизация.

Някои анализатори твърдят, че социализмът, въпреки своите недостатъци и икономически грешки се оказа един успешен път за индустриализация и модернизация на страната.В подкрепа на твърденията си те посочват за пример интересни факти- до 1944г. България е била с около 80 % селско население.През 1989г. общата индустриална продукция е нарастнала 103 пъти в сравнение с 1939г. През 1989г. промишлеността съставлявала около 70 % от БВП срещу 10 % на селското стопанство.Не е вярно че промишлеността тогава не е била съобразена с пазарните възможости на страната ни. През времето на социализма около 90 % от промишлената продукция се е изнасяла в над 120 страни по света.1988г. България е била на 3 -то място, след САЩ и Япония по производство на електрокари и мотокари и на 5- то място в света по производство на електротелфери.По времето на социализма България е била в ранг листата на ООН сред 30-те най- развити държави в света.По данни на Виенския институт за световна политика България е била на 16- то място в света, разполагала е с мощности от 127 млрд. долара по тогавашния курс.Ако България при социализма е влизала в първите 30 страни в света по иновационно развитие, то днес тя е на 95-то място от 139 страни, като по-голямата част от големите корпорации в България днес са в чужди ръце.Страната ни тогава е развивала компютърна, оръжейна и т.н. промишленост, космическа индустрия, пратила е двама българи в космоса, а сега в условията на демокрация и свободен пазар се е върнала много назад в сравнение с критикувания и мразен социализъм.
Трябва да отбележим още нещо много важно по отношение на периода 1944г.-1989г., касаещо социалните измерения на собствеността.Проф.д-р ик.н. Иван Нончев в книгата си „ Средната класа и социалните трансформации в България” подчертава, че при социализма се е извършил процес на осредняване в икономическо и социално отношение на населението.Предпоставка за това било изравняването на всички български граждани пред средствата за производство.Тези средства са били държавна, общинска, но не са могли да бъдат частна собственост, с изключение на дребен инвентар и инструменти.Собствеността на населението тогава не е била главен източник на доходи.Хората при социализма са били равни като собственици на своята работна сила.Това масово осредняване на икономическите и социални условия на живот формирали една нова и широка средна класа. Всъщност, оказва се че социализмът е единственият период от развитието на Третата българска държава, по времето на който се извършва процес на социална интеграция и масово нарастване на жизнения стандарт и подобряване на условията на живот за българските граждани.
Ето и още интересни данни.

През 31.12.1946 г. населението на България е 7 029 349 души .

1989 г. е 9 009 018 българи.

07.09.2021г. е 6 519 789 души.

Видно е от тези данни, че днес сме в безпрецедентна демографска криза.

Днес имаме най-ниските показатели за броя на населението в периода на Третата ни българска държава!

И какво правят управниците ни по този въпрос?
Имаме ли Национална стратегия за развитие на България следващите 20-30 години в областта на икономика, селско стопанство, високи технологии и т.н.
Или само грабеж през тези 35 години!?

И каква е ролята на политиците ни в обществото днес?

Да бъдат брокери на лични, корупционни, чужди, външни, над национални и геополитически интереси, или да бъдат визионери и стратези за социално- икономическо културно и проспериращо развитие на Родината си!?

Политико-икономичеката мафия през тези 35 години не само не отстъпва, но е хванала още по-здраво българският народ за гърлото.
Безпрецедентната политическа криза и безспирна въртележка от предсрочни избори ни закотвя още повече на дъното.

Ще има ли светлина в тунела?
Казват, че най - тъмно е преди зазоряване.

Дали или надали?

Отговорът е, че зависи от всеки от нас!

Категория: