РАЗВЕДРЯВАНЕ И ПОЛУДЯВАНЕ
Камелия Базова
Преди 35 години идването на Горбачов донесе вятърът на промяната и рухването на Берлинската стена.
Горбачов бе символ за едни за демократичните промени и рухването на тоталитарната съветска комунистическа империя, а за други символ на упадъка, на предателството, на западното лакейство и на разгрома на светлите социалистически идеали.
35 години по-късно дойде може би новият Горбачов и донесе разведряване и сближаване между САЩ и Русия.
Между тези два геополитически мастодонта се водеше Студена война след Втората световна, а след оповестяването на новия световен ред обявен от Буш- баща, тази Студена война продължи в гореща фаза на прокси- войни, цветни революции и конфликти, режисирани от англосаксонският тандем между Великобритания и САЩ.
и техните европейски глашатаи.
Те прегърнаха идеите на неолибералния глобализъм, на задкулусната световна дълбока държава с всичките й идеологически екстри на джендъризма, зелената енергия, пландемии и здравен и финансов контрол.
Жертви на този неолиберален глобализъм стана суверенитета на отделните държави.
Неолибералният глобализъм се роди и в лицето на Европейският съюз, който от икономически съюз на нациите се превърна в Брюкселска неолиберална глобалистка диктатура.
Диктатура, която подкопава демокрацията под покривалото на демократични лозунги.
Така например новата администрация във Вашингтон разкри, че изборите в Румъния бяха отменени с помощта на пари от Американската агенция за международно развитие.
Този агенция щедро е финансирала и демокрацията в Украйна, Грузия и Сърбия.
Но отвъд океана дойде Тръмп и заяви, че Русия вече не е враг на САЩ.
Тръмп каза, че се отнася към Русия като към приятел.
Че се надява един ден Русия и САЩ да бъдат отново заедно, както бяха по време на Втората световна война.
Тръмп иска с Путин взаимно да посещават страните си.
Тръмп иска да сложи край на войната в Украйна, като призна своя предшественик Байдън за разпалвач на конфликта.
Новата американска администрация изключи членството на Украйна в НАТО и подчерта, че връщането на границите на Украйна от 2014 година е нереалистично и че американците няма да участват в мироопазващи мисии в Украйна.
Тръмп всъщност е истински американски националист, консерватор, патриот и антиглобалист.
Той следва американската имперска политика на доктрината Монро.
Да, това е колкото имперска, толкова и националистическа политика, отвъд неолибералния глобалистки план за световно управление, чиято жертва са всички национални държави и общества, вкл. и американското.
Затова Тръмп иска реиндустриализация, икономически протекционизъм и издига лозунги " Америка на първо място".
В този смисъл републиканецът е по-малкото зло.
И може би наистина Бог го спаси от атентата, за да предотврати не дай Боже Трета световна война.
А нашите евроатлантици днес се преименуваха на антитръмпутинисти.
И сега какво се получава- Тръмп носи вятърът на новата промяна и на разведряването в отношенията с Русия, докато Лондон и европейските му глашатаи застават твърдо на русофобска позиция, спъвайки усилията за мир и говорейки за предстоящ сблъсък между НАТО и Русия, за европейски войски в Украйна и за какво ли още не.
Европейският съюз остро реагира на мирните усилия на Тръмп, като заявява че ще подкрепи Украйна срещу мирна сделка без участието и съгласието на Киев и постигната зад гърба на Европа.
Макрон заяви, че мир постигнат чрез капитулацията на Украйна е неприемлив.
Дори и наши анализатори се включиха в този хор, заявявайки, че ако Тръмп избере безчестието, ще получи войната.
Познава се почеркът на Лондон в тази остра реакция срещу мирните усилия на Тръмп.
Същия този Лондон, който прекъсна мирните преговори между Киев и Москва през пролетта на 2022 година.
В този сложен геополитически момент, в който се решава съдбата на човечеството е много важно България да разполага с мъдър политически елит умеещ да провежда балансирана и умна външна политика, в интерес на страната .
Уви, не разполагаме с такъв сега.
И за съжаление нашата България продължава да играе ролята на колония.
Украйна иска нашите реактори на АЕЦ Белене. И лидерът на най-голямата партия у нас, която сега управлява в една идеологически разнородна коалиция, заяви, че е по-добре да продадем тези реактори, за да напълним с пари бюджета, вместо да ги оставим, защото Европа никога няма да се съгласи да строим атомна централа с руски реактори.
Но ще се съгласи Украйна да ги строи, ти да видиш !?
Трудно му било да преглътне русофилството на социалист - министър в своя кабинет, който има неблагоразумието да посещава научен форум по повод годишнина от рождението на големия руски дипломат Примаков.
Друг министър от левицата пък обвини своя колега от столетницата, че е посетил този форум като му напомни, че Русия е наш враг.
Наистина ли е наш враг, защото в предизборната платформа на левицата пише друго.
И най - важният въпрос, който столетницата трябва да реши на предстоящият си конгрес е каква партия е всъщност тя- социална или социалистическа, лява, русофилска, патриотична и консервативна партия или русофобска, социал- либерална и евроатлантическа формация?
Най-важният въпрос, който столетницата трябва да реши на своя конгрес е защо участва в управлението с идеологически противоположни политически сили?
За да реализира левите идеи в политиката на страната и да обуздае неразумният евроатлантически пубертет на партньорите си или да загуби окончателно лице пред избирателите си, клякайки пред шаблонният и абсолютно неадекватен и противоречащ на националните ни интереси евро-атлантизъм и анти-Тръм- Путинизъм.
САЩ се вразумява и говори за разведряване с Русия.
В същото време Европа и Лондон полудяват.
И за жалост евроатлантизмът и анти- Тръпм- Путинизмът се превръщат в България в опасен заразен вирус, без изглед за скорошно оздравяване .....