ЛЪЧ СВЕТЛИНА
Камелия Базова
Приветствам идеята на Патриарх Даниил и министъра на образованието Красимир Вълчев за изучаването на религията като редовен предмет в българските училища.
Подписах се и под петицията за въвеждане на този предмет в образованието на децата.
За съжаление моралната и духовна деградация, рухването на ценностите е обхванало цялото ни общество, и няма как да не е така, защото то е жив социален организъм, система от взаимно свързани елементи- икономика, политика, духовност. Но трябва да се тръгне отнякъде.
Ето защо съм твърдо за въвеждането на задължителното вероучение.
Това е крайно необходимо и с оглед на моралната и нравствена деградация в обществото и с оглед на посегателството върху националната културна и религиозна идентичност на нацията.
И това в никакъв случай не смятам, че ще наруши светският характер на училището.
Защото трябва да се прави разлика между знания по религия и вяра.
Познанията по религията, знанията за историята, за ценностите, за концепциите, за идеите е едно. Докато вярата в Бога е нещо на което ни учи семейството и църквата.
А академичните знания по религия е нещо, което училището може да даде.
А и това което ме тревожи е, че идеята за секуларизма и за светският характер на образованието се използва като аргумент в борбата срещу християнството.
Така например през 2007 година Парламентарната асамблея на Съвета на Европа публикува доклад в който се твърди, че учението за Сътворението би могло да се превърне в заплаха за човешките права. В доклада се предлага обсъждане на резолюция, според която атаките срещу теорията на еволюцията се коренят във форми на религиозен екстремизъм и представляват опасно нападение над науката и правата на човека. Според резолюцията европейските училища трябва да се противопоставят на представянето на креационистките идеи във всяка дисциплина.
Да, походът срещу християнството и в частност срещу Православието не е от вчера.
Като се започне от неолибералното законодателство в сферата на вероизповеданията, което позволи законно у нас след промените да идват множество секти и се стигне до днешните събития, където се гонят православни свещеници обвинявани в геополитически шпионаж, където посланици на чужди и неправославни държави влизат в български църкви и където се затварят православни храмове.
Но проблемът е, че макар и светска като характер европейската или западната цивилизация много често е свидетел на това как политиката се бърка в религията и я използва за своите си политически игри.
Всъщност в Европейската конвенция за правата на човека религиозната свобода е вписана като едно от основните човешки права.Още в Договора от Амстердам от 1997г. в специална декларация е включен текст, в който се казва че ЕС признава националните права на църквите и на религиозните общности на територията на държавите- членки и няма да се бърка в тях.Така например в новата европейска Конституция -"Лисабонският договор" християнството вече не е фундамент на общоевропейското обединение, а е равнопоставено с други религии и култури, тоест застъпен е елемента на мултикултурализма.
Така свободата на мисълта, съвестта и религията стават основа на всяко демократично общество и на ЕС като съюз от демократични, цивилизовани държави.
Добре, плурализмът и мултикултурализмът са нещо прекрасно , но главният въпрос според мен обаче е в това дали ЕС ще остане клуб на християнските европейски държави и прилагателното европейски ще се следва ли непременно от християнски, дали християнството ще остане общата културна, историческа и цивилизационна принадлежност на държавите- членки с включения, разбира се, мултикултурализъм и уважение, толерантност към другите конфесии, към другите религии и другите етнически и расови общности, или ЕС ще остане просто съюз на икономически и геополитически проект на мулти-култи ценностите на задкулисната неолиберална еднополюсна глобализация, прикрита зад демократична реторика?
"След комунизма, най-големият враг на западната демокрация е Православието"е казал Бжежински-американски политолог и президентски съветник от полски произход.
Един наш виден евроатлантик пък казваше" м****** му на православието".
Очевидно е, че геополитиката се бърка в църквата и западната геополитика реализира своя поход срещу Православието.
Друга част от често срещаните аргументи против, като например "Как така църквата ще се меси в светското образование, няма ли опасност да се възпитават религиозни фундаменталисти?" аз ще отговоря по следния начин -
Именно благодарение на нашата вяра сме се запазили през 500-те години робство и рискуваме сега в условията на свобода да се загубим при заобикалящия ни безроден глобализъм, ако не бъдем възпитавани в ценностите на вярата!
Освен това преди1944-та е имало вероучение в училищата.
Нима това е нарушило светския характер на образованието?
Няма опасност от религиозен фундаментализъм, защото тук говорим за нормални, а не изкривени от политически подбуди религии.
Освен това обучението в ценностите на вярата ще даде по-широк поглед върху нещата, ще възпита и религиозна толерантност и ще намали агресията в училище.
Затова аз като вярваща православна християнка и като родител на малко дете съм твърдо за задължителното вероучение!
За да преодолеем деградацията, за да устоим на неолибералната глобализация, която ерозира такива фундаментални ценности като национален суверенитет, семейство, корени, идентичност с нови джендър идеологии, секти, с нови социално-икономически негативни последици, водещи до ерозия на средната класа, до нарастваща бедност и съсредоточаване на богатството в определен кръг от хора в световен план.
За да променим всичко това трябва да тръгнем от най-важното- от морала и ценностите вътре в нас! Нещата са навързани, но трябва да започнем от моралното възраждане, да изградим нови духовни личности и затова казвам да на задължителното вероучение в училище!!!