МИРЪТ ВОЙНА ЛИ Е?

МИРЪТ ВОЙНА ЛИ Е?

Камелия Базова

Става доста интересно на геополитическия фронт.
В Джеда САЩ и Украйна се договориха за 30 дневно примирие по суша, въздух и вода, като Тръмп каза, че ще възобнови спрените военни доставки и разузнавателни данни на Киев и те наистина се възобновиха.

Европа предлага мироопазващи европейски войски в Украйна.
А Калас каза, че Москва не е готова за мир защото не приема това 30-дневно примирие.

Русия ясно заяви, че условия за всяко примирие и за всеки мир е да се спре въоръжаването на Украйна от страна на Запада и на САЩ включително.
Важно е да отбележим тук, че голяма част от оръжието предоставено на Киев отива за черния пазар.
Това се признава и от европейски служители като например директорът на Европол и полицейските служби, което признават, че част от оръжието предоставено на Киев попада в престъпни чужди ръце.

В близо три часовия телефонен разговор между Тръмп и Путин руският президент подчерта, че трябва да се положат усилия за устойчиво и дълготрайно разрешаване на конфликта, като се премахнат първопричините за него.

Появиха се съобщения, че Путин се е съгласил Одеса да остане украинска територия при условие че Русия си запази руско говорещите области ЛНР, ДНР и Крим.

Путин и Тръмп се договориха да се работи по спиране на ударите по енергийната инфраструктура, както и за облекчаване на корабоплаването в Черно море, размяна на пленници между Киев и Москва, за нормализиране на руско - американските отношения и стартиране на усилия за неразполагане на ядрени оръжия.

Остават в сила и руските цели в специалната военна операция, а именно демилитаризация и денацификация на Киев и неутрален статут на Украйна.
Путин изтъкнал необходимостта от контрол по изпълнение на това 30-дневно примирие.
Москва се опасява, че няма насреща си надежден киевски партньор, който да работи за устойчив и дългосрочен мир.

И сега какво се получава?

Европейците вместо да подкрепят усилията за мир на новата американска дипломация и да поздравят Путин и Тръмп, те тропнаха дрънкайки оръжие срещу Русия, като Макрон предложи своя ядрен чадър над стария континент.
А бившият министър на финансите на Канада предложи този ядрен чадър над Европа да се разпъва от Великобритания, за да не зависи Европа от САЩ.

Обаче експерти напомнят, че френските ядрени сили не могат да съперничат нито на американските, нито на руските, нито на китайските, а британските ядрени сили са поставени под пълен американски контрол.

Европа сега се зъби на Русия и е готова да вкарва свои омиротворителни войски, но при положение че САЩ гарантират сигурността им.

В същото време Меркел, която преди време призна, че Минските споразумения бяха предложени за да дадат време на Киев да се въоръжи и да се притисне Русия до стената, този път бившата германска канцлерка каза, че при бъдещите преговори за мир трябва да се зачитат интересите на Русия.

И така сега главният въпрос е какъв мир ще настъпи - Картагенски или дълготраен и устойчив?

Защото ако Киев продължава да се въоръжава от Запада, както европейците настояват, то този мир ще е прелюдия към нова война и нов натиск срещу Москва.

Каква е ролята обаче на Тръмп в цялото това нещо?

Нека започнем по - отдалеч.

Западната англосаксонска хегемония в света се осъществяваше чрез износ на демокрация, чрез експорт на цветни революции, чрез разширяването на НАТО и притискането на главният геополитически враг Русия.

За да стане това европейците издигат и новата пропаганда теза, че Путин е Хитлер и че Русия ще завладее Европа след Украйна.

Тръмп замрази финансирането на USAID, на "Гласът на Америка" и "Свободна Европа" и иска тези глобални НПО- та и медии да започнат да се откъсват от неолибералната левичарска идеология и да се ориентират към консервативния дневен ред.

Всъщност тази неолиберална левичарска идеология на джендъра, на мултикулти, на зелената сделка, на русофобията и милитаризма е витрината на глобалисткото лице на световната дълбока държава и нейната финансово -корпоративна хегемония.

Международните организации, НПО-та и фондации като американски USAID бяха използвани за финансирането на Украйна, за финансирането на зелената сделка, за финансирането на медии в Европа, за финансирането на цветни революции.
Но този неолиберален глобалистки и левичарски дневен ред доведе до загуба за националните интереси на САЩ.

Интересно е да отбележим и че Уолстрийт напусна зеления дневен ред заради загубите на банките и големите финансови играчи сега се насочват към традиционния енергиен сектор с екологична отговорност.
Тръмп иска да прехвърли финансовото бреме за подкрепата на Украйна върху европейците.
Като новият американски президент ще се съсредоточи върху Китай и подкрепата на Израел. Ще разруши съюза на Русия с Китай чрез сключване на сделка с Путин.
Целта на Тръмп е да предотврати колапса на американската икономика чрез завземането на китайските пазари в Югоизточна Азия.
Неолибералният финансов ред разруши икономиката на САЩ, защото инвестициите във финансовия сектор носят най-голяма печалба.
Но затова пък индустрията, инвестициите в реалния сектор спаднаха и САЩ се деиндустриализираха.
Затова Тръмп иска реиндустриализация и да "направи Америка велика отново " чрез инвестиции на ресурсите в реалния сектор, чрез икономически протекционизъм и чрез високи вносни мита.
Тръмп иска да изостави Байдъновият проект за прокси войната срещу Русия чрез Украйна, защото тя му излиза твърде скъпо, а и се оказва че няма как Русия да бъде победена чрез прокси, без това не да предизвиква Трета световна ядрена война, след която няма да има четвърта...

Не, Тръмп не е путинист.
Той просто е реалист и американски националист.
САЩ продължават с хегемонистичната си американска гледна точка за света, но тя ще бъде постигната при Тръмп не чрез неолибералният глобалистки проект, а чрез американските националистически имперски доктрини и чрез утилитарна ( за ползата) игра в рамките на "сделката", тоест това което е изгодно за САЩ е водещо за Тръмп.

Сега Европейският съюз и Лондон са олицетворение на дълбоката държава и финансовият глобален корпоративен капитал, който цели десуверенизация на отделните европейски държави.
Европейският съюз досега се оказа плацдарм за англосаксонската борба срещу Русия.
Но ангосаксонската ос Лондон- Вашингтон се разкъса и Вашингтон с Тръмп направи завой към имперските националистически доктрини, докато Лондон остава пристан на неолибералният глобализъм и русофобия.

Истинският страх на Европа е да не бъде изоставена от САЩ.
Но засега такава опасност няма, защото американското ядрено оръжие, американските войски и НАТО все още са в Европа и те могат да играят възпираща роля срещу Русия.
Но на този етап Тръмп не смята да ги активира срещу Москва.
Тръмп иска мир, защото той ще му бъде по-изгоден икономически.

Но оста Лондон- Брюксел продължава с русофобията и временното примирие ще бъде прелюдия към нова битка срещу Москва. Изправянето срещу Русия и рискуването на Трета световна ядрена война едва ли е рационална цел. Затова европейците предпочитат изтощаванет на Русия чрез продължителен конфликт в Украйна.
Но това е опасна игра с огъня, защото истинският мир ще дойде само тогава, когато се премахнат причините довели до войната в Украйна.
А тази война беше разпалена от САЩ чрез организирането на Майдана в Киев през 2014 г.
Тази война в Украйна е плод на русофобската милитаристична линия на евроатлантизма, която вече започва да носи загуби- икономически и всякакви на европейците и на американците.

ЕС пострада от бумеранговият ефект на антируските санкции.
Европа няма достатъчно финансови средства, нито силна промишленост и въоръжение, за да има самостоятелна отбранителна мощ извън зависимостта от САЩ.
Но сега ЕС решава че ще се превъоръжава като прахоса 800 милиарда евро, като 150 милиарда от тях ще бъдат осигурени с колективен заем, а останалите 650 милиарда ще ги внасят страните- членки и така ще се възроди европейската отбранителна промишленост, която ще захранва Киев в нови прокси войни срещу Москва .

А и не само това.
Безумието на Европа стига дотам, че ЕК предвижда свързване на оръжейните индустрии на ЕС и на Украйна и нови още 40 милиарда евро военна помощ за Киев!

Това е абсолютно губеща позиция на Европа.
За тези три години ЕС не се сети да направи нито едно усилие за истински мир, а беше използвана като средство за борбата срещу Москва чрез проксито Украйна.
Затова сега европейски омиротворителни сили нямат място в Киев, колкото и Макрон да повтаря, че Русия няма думата дали ще се разположат европейски войски.
Тези европейски войски няма да са никакъв гарант за мира, а ще се превърнат в прелюдия към нова, не дай Боже, голяма война.
Много жалко за Европа!
Да видим сега Тръмп с по-рационалния си подход какво ще направи.

Но истината е една - истински мир може да дойде само с елиминирането на причините довели до този конфликт и само с гарантирането на неутрален статут на Украйна, демилитаризация и денацификация на Киев.

Без тези условия войната ще си продължава и мирът ще е вход към нова война.

Категория: