РЕФЕРЕНДУМЪТ Е ДИКТАТУРА?

РЕФЕРЕНДУМЪТ Е ДИКТАТУРА?

Камелия Базова

Пропагандата не спи!

Референдумът е диктатура, свободата е робство, войната е мир, а невежеството е сила!

Забравете за демокрацията?
Тя украсява само имената на партиите!

Искането на президента Румен Радев за провеждане на референдум за еврото с въпрос дали да го приемем през януари 2026 година, взриви държавата и партиите.
Най-интересното нещо, което прочетох по тази тема е искането за импийчмънт на Президента, защото блокирал вече тръгнал в ход процес по приемането ни в еврозоната.
Чакаме конвергентният доклад и има голяма вероятност той да е положителен.
А Президентът сега слагал прът в колелата на процеса на евроинтеграцията на България и иска да ни върне обратно в Азия (!?)
Народът е непросветен, не е компетентен по този специфичен въпрос и трябва да оставим на експертите в управлението да ни заведат
в рая на еврозоната, от който ни чака златен дъжд от мед и масло.

Има ли обаче наистина сериозни анализи, които да ни осведомят, не само за позитивите, но и за негативите от приемането на тази европейска валута?

Никаква информационна кампания не се води, а се прави агитация за еврото, като се сатанизира всяко мнение, което поставя под въпрос ползите от еврозоната.
Още повече се анатемосва искането за това да се чуе мнението на народа по темата.

Да напомним, че според Закона за референдумите всички граждани имат право да получат информация за различните позиции по въпроса касаещ народното допитване.
Нищо подобно не се случва обаче.
Гражданите биват манипулирани от медиите.
Дежурни анализатори от сутрин до вечер ни говорят колко е хубаво да влезем в еврозоната и колко е глупаво и антидемократично да искаме мнението на народа по този въпрос.

Нека напомня, че в съвременната история на България са провеждани 5-6 референдума.

Да започнем с Референдума за съдене на виновниците за националната катастрофа от 1922 година.
Продължаваме с Референдума за преминаване от монархия към република от 1946 година.
Следва Референдумът за приемане на новата конституция от 1971 година .
След 1989 г. се провеждат още няколко референдума.
Референдум за изграждане на нова ядрена електроцентрала от 2013 г.
Референдума за дистанционно гласуване от 2015г.
Референдума за промяна на избирателната система от 2016 г.

Реши се въобще да не се допусне до разглеждане в Народното събрание предложението за референдум на Президента като недопустимо, което според експерти противоречиви на духът на демокрацията, а и на Конституцията, в която няма разписана подобна процедура, а има задължителен парламентарен процес при внесено предложение за референдум.Така се пресича дебата в парламента и възможността институциите да се произнесат или сезират.

Трябва да посочим нещо много важно -
че европейската интеграция не е еднопосочен път и че смисълът от членството ни в Европейския съюз е да получаваме ползи и да и да се борим да запазваме националните си интереси.
Но бедата е, че този Европейски съюз върви в опасна посока, а именно в Брюкселска диктатура, която все повече унищожава националния суверенитет и мнението на отделнините държави- членки, която унищожава демокрацията, арестува опозиционни лидери и не ги допуска до избори, която нарушава свободата на словото, забранява медии, следи социални постове и налага санкции на хората с различно от евроатлантическата права вяра мислене.

Следва да посочим и че в Договора за присъединяване към Европейския съюз не е посочен срок за приемане на еврото, което разбира се не означава, че неприемането му ще е безсрочно, но това ще стане, когато сме изпълнили всички критерии.

А въпросът е наистина ли сме изпълнили критериите и не се ли опитваме да ги "изпълняваме" чрез стъкмистика?

Достигнали ли сме например средно европейските стандарти за доход от БВП на човек от населението ?

Нека също така да си зададем въпросът Дания и Швеция, които отхвърлят еврото чрез референдум преди 20-тина години те какви държави са- азиатски, путинистки и анти-европейски страни ли са?

А антиевропейска и путинистка държава ли е Великобритания, която дори излезе от Европейския съюз, и то забележете -чрез референдум!?

Изтъкват се само ползите от еврото.
А защо от медиите не дават трибуна на онези експерти, между които има и нобелови лауреати по икономика, които говорят за рисковете от влизането в еврозоната.

Не чух легитимни правни аргументи срещу предложението на Президента за референдум.
А това предложението не е да се откажем ли от еврото, а дали да го приемем от 2026 година?

И след като се появиха и манипулативни проучвания, според които болшинството от българите са за еврото, тогава защо се страхуват от референдумът, който ще потвърди този проевро вот ?

Нека напомним, че Румъния отложи влизането в еврозоната до 2029 г , а Чехия, Унгария, Полша не бързат да влизат там позовавайки се на негативните нагласи в обществата си.

Съществуват мнения на конституционни съдии и експерти по конституционно право, които твърдят че отказът на Парламента да гласува референдум противоречи на демокрацията.
А когато се поставя въпрос за замяната на един от символите на държавността - национална валута с друг символ и правото на народа да се произнесе по този въпрос се отрича с обидната теза ,
че" Бай Хасан и баба Пена са прости и нищо не разбират от еврозона", то е редно да се запитаме кога е важен гласът на народа- само когато легитимира избраните политици на избори ли?
И то при положение, че този глас се манипулира чрез контролиран и купен вот?
И защо този глас на народа е напълно излишен когато става въпрос за референдум?

Чух и изказвания на десни икономисти, които признават, че всъщност въпросът за приемането на еврото е и политически, а не само експертен и технически, защото еврозоната ще е тази "геополитическа котва, която ще ни държи далеч от Путин "!
Аааа, това ли било - изплюха камъчето най- сетне!

Големите държави в еврозоната имат огромни бюджетни дефицити над допустимото, а еврозоната е затънала в дългове.
Франция, Германия са в рецесия.
Европейската централна банка отчита загуби.
Редно е да си зададем въпроса удачно ли е да влизаме в еврозоната точно сега в тази несигурна геополитическа обстановка и в тази икономическа нестабилност в самата еврозона?

Казват ни, че искането за референдум на Президента е противоконституционно, защото според Закона за референдумите по въпроси касаещи международни договори референдуми могат да се провеждат преди тяхната ратификация.
Но отново ще повторим, че в предложеният от Президента референдум не се поставя под въпрос нито членството на България в Европейския съюз, нито задължението да влезем в еврозоната, а само въпросът дали да го приемем от 2026 година.
И изключението тук е Дания, която не е задължена въобще да приема еврото, но чрез специална допълнителна клауза в договор си, която тя си извоюва.

Шведите проведоха референдум през 2003 и той беше отрицателен.
Шведският народ не пожела да влезе в еврозоната.

Както посочих по- горе в текста Румъния отлага влизането си до 2029 г.
Както споменах Полша, Чехия, Унгария не бързат да влизат.
Само нашите български политици скорострелно и със стъкмистика искат час по-скоро да бъдем там.
И аз се питам защо е този зор -заради благото на българските граждани или заради интересите на олигархични икономически кръгове, които най-много ще спечелят от тази еврозона?
А какво ще спечели българският народ?
Как ще се отрази приемането на еврото върху заплатите, спестяванията на хората, върху банките върху лихвите и какви закони трябва да се приемат, за да се минимизират рисковете от влизането в еврозоната ?
Има ли анализи по тези въпроси?

Не зная как да завърша тази своя статия.
Но ето сега на ум ми дойде една фаза на Радой Ралин, която ще цитирам по памет :

"Живеем във времена нелепи, когато глухи управляват слепи!"

Дано обаче не се окажем слепи ....

Категория: