ВЯРАТА И ДУХЪТ ЩЕ НИ ВЪЗРОДИ!
Камелия Базова
На 17 май хиляди българи се събраха на площада пред Храм Паметника "Св. Александър Невски " в столицата откъдето тръгна шествие по софийските улици в подкрепа на проекта за изучаването на предмета "Религия и добродетели" в училище. Шествието бе организирано от фондация "Нашият дом е България" и предвождано от българският Патриарх Данаил с участието на Видинският и Ловчанският митрополити.
Всъщност още от 1990 година Светият синод поде инициативата да се изучава религия в училище. Тази идея срещна подкрепата на Министерството на образованието и науката и министър Красимир Вълчев за въвеждането на такъв предмет "Религия и добродетели" като част от учебната програма. Като идеята е да има право на избор между три опции- православно християнство, ислям и добродетели и етика. По-рано Министерството на образованието организира и дискусия по тази тема.
Има и противници на идеята. Нека напомним, че преди време несъгласните се събраха на протести пред МОН срещу този задължителен час по религия,
организиран от неправителствени организации и асоциации. А над 100 интелектуалци и преподаватели написаха отворено писмо срещу идеята да се изучава религия.
Аз лично като родител на малко дете и като вярваща православна християнка горещо подкрепям тази идея за въвеждане на религия в училище.
Подчертавам, че концепцията е да има избор между християнство, ислям и етика и добродетели. И това би удовлетворило желанието и на онези родители, които са атеисти и се страхуват от въвеждането на такъв предмет, с аргумента, че децата могат да бъдат индоктринирани, както и онези с различна от християнството конфесия.
Но нека напомня, че преди 1944 година религията беше задължителен предмет в училищата в България .
Той е задължителен предмет и в повечето европейски държави.
На Балканите, с изключение на Албания и Косово, всички държави изучават задължително религия в училище.
В Гърция религията се учи задължително, като знаем че в южната ни съседка връзката между държавата и религията е много силна.
А от 2014 година в Гърция може да се изучава по желание и ислям.
В Румъния, в Дания, в Германия, в Малта, в Испания, във Финландия и други държави религията се изучава задължително с опции за избор между мюсюлманско вероизповедание и етика.
Като само и единствено във Франция религията е забранена в училище, защото Франция следва секуларния модел.
За тези които казват, че образованието е светско и науката е отделена от религията и че "училището не е църква".
Да, така е. Принципът на секуларизмът възникнал от началото на Новото време в Европа отделя религията от образованието. Но забележете, тук идеята не е да се учат децата на Вяра, а на академични познания за историята на религията и нейните нравствени норми.На Вяра ни учи семейство и Църквата.
А и в религията има много етика, както и етиката обосновава много от своите концепции от религиозното познание.
Що се отнася до това, че науката и вярата са две различни неща, на пръв поглед е така.
Но ако се размислим, ще видим, че малко знание ни отдалечава от Бога, но много знание ни връща във вярата в Бога!
Не кой да е, а големият френски учен Блез Паскал е казал, че в Исус Христос е цялата истина и всички добродетели, а извън Исус Христос е само мрак и заблуда.
Айнщайн пък бе казал, че без Вяра науката е сляпа!
Нека напомним на всички атеисти, вярващи в силата науката, че и разумът може да роди чудовища като атомната бомба и като ред други научни открития, които повдигат етични въпроси.
Аз се питам изкуственият интелект може ли да роди Франкенщайн и да направи естественият излишен и манипулиран ?
Истинската свобода е във вярата в Бог, защото Господ дава най-ценното -моралът и свободата да обичаш ближния както себе си и да не правиш на другия това, което не искаш на теб да ти направят.
Ето в това се заключава цялата етика в човешките отношения в семейството и в обществото!
Като вярваща православна християнка зная, че това е моралният ценностен стожер и в живота на всеки един човек, и в живота на обществото.
Ако вярваш в това, би ли могъл да посегнеш към подкупа, към скритата под масата пачка с пари?
Би ли могъл да продадеш Родина, Род, Отечество и Съвест заради своето сребролюбие? Битката започва още от училищната скамейка. Защото децата са най-чистите пред Бога човешки същества и ако те от малки се научат на смирение и на Христолюбие, когато пораснат ще изградят едно по- друго, по- добро общество.
Защото в крайна сметка всичко опира до морала- и политиката и икономиката се опират на ценностите. Обществото е жив социален организъм, то е система от взаимно свързани елементи- духовност, ценности, политика, икономика и така нататък.
Ако няма ценности и морал в обществото, ще има корупция, ще има разпад на добродетели, ще има разпад на държавност, ще бъде това, което наблюдаваме и в момента и у нас и по света.
Спомням си тук думите на великият руски учен Дмитрий Лихачов, който каза, че "България е държавата на духа !".
Да, България е точно такава държава, защото и образованието в България тръгна от църквата.Нали знаем за килийните училища и затова как в тъмните векове на турското робство именно вярата в Господ Исус Христос и Православието ни съхрани като народ. Знаем и за великия духовен подвиг на братята Кирил и Методий, които дадоха на света славянската азбука и преведоха на славянски език свещените книги и Божието слово- Библията!
Така духовният мрак бе пронизан от християнската светлина.Така България даде такава християнска светлина чрез славянството и на другите славянски народи!
През 855 година светите братя Кирил и Методий създават славянската азбука на която превеждат свещените книги и Библията. Това Велико цивилизационно дело има своето продължение в подвига на княз Борис, който през 864 година покръства българите и приема учениците на Кирил и Методий създали славянската писменост и книжнина и Златния век на синът му Симеон.
Великият подвиг на княз Борис през 864 година когато покръства българите има своето продължение
През 870 година се създава Българската Църква. А през 927 година главата на нашата църква получава титлата Патриарх. Патриаршията ни се възстановява през 1235 година по време на Втората българска държава. След падането ни под турско робство 1396 година и българската Патриаршия замръква, но се възстановява отново. Знаем за борбите на нашите възрожденци и църковни деятели и за това българите да имат своя самостоятелна църква в която да се говори на български език. Знаем за подвига на Паисий Хилендарски, който продължава и в подвига на нашите възрожденци.
Този подвиг е удостоен с победа, когато през 1870 година султан Абдул Азис пописва ферман за създаването на българска самостоятелна църква под името Екзархия.
И нека напомним тук, че българската Патриаршия се възстановява по времето на " престъпният" и атеистичен комунизъм, защото цариградските фанариоти със схизма отлъчиха нашата Екзархия от православния свят в продължение на 73 години. Но през 1945 година с посредничеството на руската Патриаршия Цариград вдига схизмата.
А през 1953 година е възстановена българската Патриаршия и е избран първият български Патриарх в новата ни съвременна история и това е духовният водач Кирил.
Делото на светите братя Кирил и Методий, делото на нашите възрожденци и духовни водачи продължава и то справедливо завършва с идеята да се въведе задължителен предмет "Религия и добродетели" в българското училище .
Защото няма нищо по- естествено от това !
Защото нашата държава е държава на Духа, държава дала славянския език, превела на славянски Словото Божие и само с благословението на Господ можем да вървим напред и с вдъхновение да кажем:
"Напред, науката е слънце"!
Защото без Вяра няма и наука, няма човешка наука, която да служи на човека!
А вярата в Господ - именно тя ни прави човеци!
Да бъде светлина !
Да бъде задължителният предмет" Религия и добродетели" в нашето училище!
Слава за всичко на Бога!