СВОБОДА, ЕВРОЗОНА И ПРОСПЕРИТЕТ!
Камелия Базова
Днес 35 години след 1989 година можем да се похвалим с това, че сме истински свободни хора и живеем в една свободна и просперираща Европа!
И аз съм за Европа!
И аз съм за Европейския съюз!
Защото ние сме в Европа и географски и цивилизационно и исторически!
И България безспорно има място в Европа и в ЕС като една от най-старите европейски държави!
Само, че тази Европа, за жалост не е онази преди 15 или 20 години. Тя е нещо много по-различно. Това е Европа на неолибералната розова диктатура, рупор на глобализма и враг на националния суверенитет. Това е една русофобска милитаристична Европа, загърбила ценностите на демокрацията и свободата, на мира и идеите на своите основатели.
Сега на дневен ред е еврото.
Европейската валута, която е израз на нашата европейска идентичност и сила!
Така ли е или не е така?
Финансистите и експертите ще кажат.
Ще станем ли още по-богати и още по-проспериращи като влезем в еврозоната или точно обратното?
Аз не съм експерт, икономист или финансист, но ми прави впечатление, че всички мнения изразяващи резерви към новата европейска валута се цензурират и определят като путинска пропаганда. На преден план имаме само пропаганда за еврото.И ми е интересно това бързане час по-скоро с нагласени данни и със стъкмистика да влезем в тази еврозона.
Забележителен е този еуфоричен консенсус, че това ще е полезно за България и очакваното потупване по рамото от Европа.
Защо на Европа й е нужна България като членка на еврозоната ?
Защото България ще стане по-силна и по-богата? Защото еврото ще ни даде повече сила в борбата срещу Путин?
Едва ли.
Чета анализи на експерти, които казват, че Европейската централна банка ще получи достъп до нашия валутен резерв от над 40 милиарда евро.Че България ще участва съобразно размера на своя брутен вътрешен продукт в подпомагането на изплащането на натрупаните дългове на други държави - членки и на техните проблемни банки. Чета, че Европейската централна банка отчита загуби в балансите си за 2023 и 2024 година от по 8 милиарда евро. Чета, че дългът в еврозоната е над 80% от БВП. Чета, че паричната политика в ЕЦБ се определя от Германия, Франция и донякъде Италия, Испания и че решенията не се взимат с консенсус, нито с квалифицирано или абсолютно мнозинство, а се взимат от богатите страни с най-голям дял в капитала на Европейската централна банка.
Интересно ми е защо Швеция, Дания, Полша, Чехия, Унгария, Румъния не бързат да влизат в еврозоната, а Швеция и Дания проведоха и референдум на който казаха "не" на еврото.
И защо е тази русофобска пропаганда, която казва, че ако не приемем еврото означава че отиваме в азиатска Русия ?
По тази логика европейските държави които не са приели еврото и не бързат да го приемат са азиатски и путинистки?
Наистина ли сме готови за еврозоната, какви са рисковете и защо никой не говори за тях ?
А най-важният въпрос е защо политиците ни отказват референдума за еврото, защо не искат да чуят гласа на народа, защото бил прост и не разбира от еврозона, нали?
А в същото време този прост народ не е чак толкоз прост, за да гласува на избори, които се оказват купени с контролиран и корпоративен вот!
Питам се и друго- след като сме членове на Европейския съюз, какви ползи получаваме от него?
Парите от еврофондовете отиват в корупционни джобове. България се превръща в преразпределител на европейски средства.
Но тези европейски средства не трябва ли да са просто добавка, един допълнителен ресурс, който да се наслагва над добра икономическа база, над развита българска икономика?
Имаме ли такава развита българска икономика или просто се превръщаме в колония, в пазар, а не в конкурент на големите европейски страни ?
И защо Унгария се е добрала до позиция да произвежда коли, а на нас Европейският съюз ни оспорва производството на земеделска продукция, и ние произвеждаме само техническа земеделска продукция. Защо нашите храни са 80% внос и то второ качество?
Защо нашите банки са преоблаждаващо чужди и защо българските подземни богатства, българското злато се добива и експлоатира от чужди фирми?
Ако в България няма индустрия , ако няма земеделие, ако няма производство, а сме само държава на услугите и преразпределител на европейски средства отиващи в корупционни джобове, то няма как да бъдем силна и независима държава !
Нашите села опустяват и се топим като население и намаляхме с три милиона.
А по времето на обявения със закон за престъпен социализъм произвеждахме, имахме индустрия, правихме компютри, правихме азотни торове, имахме модерно земеделие, което изхранваше българите и изнасяхме навън. Участвахме в производствено коопериране. Samsung и Правец бяха на едно ниво.
А днес като сме членове на Европейския съюз
къде сме като производство, като икономика, като индустрия?
Ей такива въпроси си задавам и защо нашите политици не си ги задават ?
Защо вместо да повтарят от сутрин до вечер за евроатлантически ценности и еврозона, не седнат всички заедно да мислят каква България ще бъде в рамките на Европа, каква индустрия, какво земеделие, какво селско стопанство ще имаме, какво производство ?
Как ще се развиваме през следващите 10- 20 години напред?
Имаме ли такава дългосрочна визия?
Имат ли някакво геостратегическо мислене нашите политици ?
Каква ще бъде България в геополитически план- зона на мира или плацдарм на НАТО и ЕС в борбата им срещу Русия?
Защото за всички добре осведомени интелигентни хора е ясно, че тази война в Украйна е прокси война на Запада срещу Русия, в която ние участваме като сухи пръчки, които първи ще изгорят в един не дай Боже бъдещ глобален конфликт!
Имаме ли концепция за това какви трябва да бъдем - зона на мира, а не е зона на войната, нали?
Е, казват ни, че най- важното е, че сега сме свободни !
Обаче колко сме свободни?
Днешните войни се водят чрез много методи.
Оръжията са един от тях.
Но хибридните войни като битки за съзнанието и ума са най-модерният вид война. За да завладееш една държава е достатъчно да владееш парите и образованието й, както и медиите й, разбира се.
Една тълпа може чудесно да се управлява с телевизор... Разбрали са го много отдавна. И сега подобряват методите си.
"Прозорецът на Овертон" например върши чудесна работа.
Обличаме с красиви думи не толкова красиво съдържание. Наричаме "Фонд за мир" например откраднати руски средства, които ще даваме за оръжие за Украйна. Наричаме "Борба срещу дезинформацията и за свободата на словото" новата цензура.
И масовите медии от сутрин до вечер ни заливат с правилните констатации от правилните анализатори и добре финансирани от правилните фондации и институции.
Виждаме го и у нас да се случват пред очите ни.
Западният наратив създаден като антипропаганден инструмент в борбата срещу Съветския съюз, днес се превръща в рупор на цензурата, която сега има нова име- политкоректност.
И тази политкоректност според Кая Калас е жизнено важно да пръска свобода и истина в такива държави като Русия, Беларус, Иран и Западните Балкани. Затова свободните медии трябва да се финансира от европейците, след като американците при Тръмп се оттеглиха от тяхното подпомагане.
И правилно Тръмп спря финансирането на много фондации и медии, защото консерваторът видя, че те налагат нова неолиберална цензура.
И ето го парадоксът -те са източник на нова цензура, уж борейки се с цензурата!
Налагат рестрикции върху свободното слово, уж борейки се за свободата на словото!
Това можем да кажем и за всички медии в Западна Европа, включая и нашите.
А новият политкоректен език е новата цензура, която обявява за престъпна, неправилна и "фалшиви информация" всяка гледна точка, различни от политкоректната евроатлантическа права вяра.
Нищо ново под слънцето.
Пропагандата е на повече от 2000 години и тя си остава същата, само дето сменя имената си.
А България къде ще бъде след 10, след 15, след 20 години ?
Мислим ли за това ?
Мислят ли за това нашите политици или само ни омайват с евроатлантически ценности ?
А тези ценности ще ни направят ли по-свободни и по-богати, по- силни като държава и народ?