ТРЕПЕТНО ЧАКАМЕ ЕВРОТО
В трепетно очакване сме на извънредният конвергентен доклад, който ще ни каже заветното ДА на еврото!
Защото еврото ще ни направи по-добри, по щастливи, по-богати и по-силни срещу Путин.
Защото тези, които са срещу еврото, най-вероятно са копейки, русофили финансирани от Кремъл.
Ама то дългата ръка на Кремъл сигурно е "погалила" по лицето и Макрон с ръцете на съпругата му....
Референдумът за еврото, който Президентът поиска и който не бе допуснат до обсъждане в Парламента, за което Радев сезира КС, казват, че е едно политическо заиграване със страховете на хората, че е полулистки акт, който иска да ни спъне по прогресивния път към европейската интеграция и то на финалната права.
Казват, че мястото на този референдум беше преди 1997 г. или преди 2007 г.
Казват, че референдумът за еврото нарушава Конституцията и европейското светло бъдеще на България.
Че ако на народа български му се обясни с думи прости, като за прости хора като бай Хасан и баба Пена, че еврото е нещо много важно и хубаво за България, то проблем няма да има.
Затова трябва да се направи една хубава агитацийка за еврото, като се скрият всички скептични анализи и мнения по темата.
Прочетох в статия "Да остане левът наш Балкански" в списание "Осем" брой четвърти от април 2025 години, че анализът на БНБ за ползите и вредите от приемането на еврото не е бил публикуван, защото официално показва, че страната ни не е готова да влезе в еврозоната и че това е част от очевидната цензура по темата (стр.56)
В началото на годината правителството обяви, че не сме готови за еврозоната през 2026 г.
И как така само за един-два месеца изпълнихме всички критерии и инфлацията е под 3% , а като влезеш в магазина не ти се струва че е толкова ниска.
Защо зорлем със стъкмистика и с извънреден конвергентен доклад искаме час по-скоро да влезем в еврозоната и не може ли да отложим този момент, както го отлага Румъния до 2029, както го отлага Чехия, Полша, Унгария, които са по-богати от нас.
Да не говорим, че Дания и Швеция се отказаха от еврото с референдум, който забраняват на простия български народ.
И след като на българският народ му бе отказано правото на референдум за еврото вече два пъти, той напълно справедливо излезе по улиците, за да каже своето НЕ на еврото !
Това направиха стотици българите в София и в много градове на страната от 31 май.
Излязоха по улиците мирно и цивилизовано, с дух и сила, за да защитят своята 145-годишна национална валута и своят паричен и национален суверенитет.
Браво, българи!
Със сигурност и българските и европейските политици виждат тези протести.Ще видим какво ще последва.
Разбира се, и за Европа е важно България да влезе в еврозоната и затова и отговорът на поискания от страната ни извънреден конвергентен доклад най-вероятно ще е положителен.
Защото еврозоната потъва надолу, ЕЦБ е в дефицит и се нуждае от малко свежа кръв.
Политиците ни гарантират, че няма да има повишаване на цените и че ще бдят за това да няма спекулации.
Но как да им вярваме обаче?
Имаме ли силни контролни органи, които да ни гарантират това, като имаме в предвид убийственият индивидуализъм, комерсиализъм и прагматичен тарикатлък на българина, едва ли ще преборим спекулата.
То още от сега започнаха спекуланците да надуват цените по повод вероятното ни влизане в еврозоната.
В споменатата по-горе интересна статия в списание "Осем" се твърди, че ставайки част от еврозоната, ние приемаме стабилизационният механизъм и ще участваме в общи фондове, с които се покриват дълговете на други страни- членки и така непряко ще погасяваме дългът на други държави, които ние наричаме напреднали и развити, но те са с дълг над 80% от БВП, даже и над 100 %.
А България е само с дълг 28% от БВП.
В тази статия пише, че парламентът в ЕС е ратифицирал документ, с който страните- членки стават съдлъжници по заеми, които ЕЦБ тегли от тяхно име.
Пише, че България е длъжна да плаща годишни вноска от над 1 милиард за европейския механизъм за устойчивост.
А има много примери на държави, които не са част от еврозоната, но са добре развити, като например Чехия, Унгария, Полша, Дания, Швеция
и са много по-богати от нас.
Казват, че еврото ще доведе до увеличаването на чуждите инвестиции.
Но чуждите инвестиции не са непременно нещо добро, защото те могат и да унищожат даден отрасъл и има много примери в нашата икономическа история след 1989 г. за недобросъвестни чужди инвеститори.
В статията в сп."Осем' е написано също така, че Европа следва модела на САЩ в създаването на Европейски съедини щати с централизирана власт, с подчинение по мирен път на държавите- членки, с отслабване на техните икономики, с ограничаване на тяхната енергийна независимост и национални символи.
Експерти, които няма да чуем по телевизиите, казват, че този, който ще спечели от еврото са банките, стопанският елит, политиците, корпорациите, финансовите институции и че богатите ще стават по-богати, а бедните по-бедни.
Еврозонците казват, че - цитат :
"Присъединяването към еврозоната само ще засили [суверенитета] на България — ние ще участваме в процеса на вземане на решения на ЕЦБ.
В продължение на десетилетия левът — местната валута — беше обвързан с еврото, но страната нямаше думата върху решенията на ЕЦБ по паричната политика, тъй като не беше член. Ако България се присъедини към единната валута, както е планирано, през 2026 г., централният банкер на България ще заеме официално място в Управителния съвет на ЕЦБ. Тъй като обаче ще бъде едва 13-ият по големина член на съюза, представляващ по-малко от 1% от брутния му вътрешен продукт, влиянието ѝ върху Съвета ще бъде ограничено."
Значи хем ще влияем върху взимането на решенията, хем влиянието ни ще бъде ограничено.
Това е нонсенс.
Слушах по телевизията как журналисти питат политици противници на еврото ще поемат ли политическа отговорност, ако еврозоната доведе до разцвет на България ?
А по-правилният въпрос, който трябва да се зададе е политиците, които ни тикат зорлем със стъкмистика към еврозоната, ще поемат ли политическа отговорност, ако тя не доведе до желания и очакван резултат?
Дано еврозонските скептици, като мен не са прави и бъдещето ги опровергае!
А дано, ама надали...